Sportovní články
Historie Mistrovství světa ve fotbale (19.) – MS 2002
Získej BONUSY za registraci ZDARMA! | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Zdarma | Ke vkladu až | ||
350 Kč | 3 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 50 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 6 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS |
V roce 2002 se Mistrovství světa ve fotbale poprvé konalo v Asii. Zároveň šlo o premiérový šampionát uspořádaný dvěma zeměmi. Turnaj v Japonsku a Jižní Koreji přinesl mnohá překvapení, o největší se zasloužili domácí Jihokorejci. Do finále ale prošly reprezentace, které už v minulosti získaly vítěznou trofej. Brazilce táhl fenomenální útočník Ronaldo, Němce zase famózní gólman Kahn. V přímém souboji mohl uspět pouze jeden z nich...
Poprvé v Asii – Kvalifikace
Kolaps Francie – Ronaldo a Rivaldo
Skvělá Jižní Korea – Skupina smrti
Senegalská senzace – Kontroverzní rozhodčí
Ronaldinhův gól – Neprůstřelný Kahn
Španělská křivda – Famózní Turci
Ballack bez finále – Rekordman Cafú
Zápas o bronz – Finále MS 2002
<< předchozí díl – následující díl >>
Foto: ČTK/AP/DUSAN VRANIC
MS poprvé mimo Evropu a Ameriku – šampionát v roce 2002 zavítal do Asie
O pořadatelství FIFA World Cup v roce 2002 původně projevily zájem tři země. Jednou z nich bylo Mexiko, ale mnohem zajímavější souboj kandidatur představovaly přihlášky Japonska a Jižní Koreje. Rivalitu asijských států ale FIFA vyřešila šalamounsky. Přiměla je spojit síly a představit společný projekt. Následně byla tato nabídka jednomyslně zvolena – 31. května 1996 bylo potvrzeno, že MS 2002 se odehraje v Asii.
Každá z pořadatelských zemí připravila 10 dějišť. Většina stadionů byla vybudovaných nově pro mistrovství světa, turnaj se tedy měl odehrát ve velmi moderních arénách. Zbývalo zjistit, kterých 32 národních týmů si v nich zahraje.
Japonsko a Jižní Korea měly místo jisté, stejně tak obhájci titulu z Francie. O zbývajících 29 míst se do kvalifikace přihlásilo 199 týmů. Největší alokace samozřejmě připadla Evropě (14 týmů).
Češi se na MS opět nepodívali, neuspěli v baráži s Belgií
Ani tentokrát se na závěrečný turnaj nedostali čeští fotbalisti. Naše reprezentace přitom v prvních pěti kvalifikačních utkáních nedostala jediný gól. Bilanci kazily jen dvě remízy 0:0 na Maltě a s Dánskem.
Ve druhé polovině kvalifikačního cyklu sice Česko prohrálo v Kodani 2:1, ale pořád mělo ve svých rukou boj o přímý postup. To se změnilo po prohře 1:3 na Islandu. Češi kvůli této porážce přišli o první místo a nakonec skončili o dva body za Dány.
V listopadu 2001 tak naši hráči sehráli baráž s Belgií. Dvojutkání se jim ale vůbec nepovedlo. Belgie doma vyhrála 1:0 brankou Verheyena, a v zápase byl navíc vyloučen Tomáš Řepka poté, co se v souboji ohnal loktem po protihráči Goorovi.
Odveta na Letné byla dlouho bez branek, Česku stále stačilo jednou skórovat a vynutit si prodloužení. Naděje ale vyhasla v 85. minutě, když Jankulovski ve vápně podrazil Verheyena. Veterán Wilmots proměnil penaltu a Belgie mířila na šampionát.
Neúspěch v kvalifikaci znamenal konec trenéra Jozefa Chovance, který u českého národního týmu strávil skoro čtyři roky. Do dalších utkání už reprezentaci vedl Karel Brückner.
Beckham skvělým přímákem v nastavení poslal Anglii na šampionát
Češi samozřejmě nebyli jediným zklamaným národem. Do Asie se neprobojovali ani Nizozemci, Rumuni či Skotové. Z mimoevropských výběrů zůstaly doma například Kolumbie či Írán.
Premiérově naopak postoupily týmy Číny, Ekvádoru, Senegalu a Slovinska. Poprvé od roku 1954 se na šampionát podívalo Turecko, které svou účastí šampionát rozhodně obohatilo – k tomu se ještě dostaneme.
Asi nejpamátnějším momentem kvalifikace bylo poslední kolo v evropské skupině 9, v níž se o přímý postup přetahovala Anglie s Německem. Před posledním zápasem měli Angličani vše pod kontrolou, jenže na Old Trafford ještě v nastavení překvapivě prohrávali s Řeckem 1:2.
V 93. minutě ale Anglie dostala výhodu přímého kopu zhruba 25 metrů od brány. Kapitán David Beckham zakroutil míč do šibenice a zajistil Anglii přímý postup. Od té doby bylo jeho vyloučení proti Argentině na MS 1998 definitivně zapomenuto – Beckham byl národním hrdinou.
Francouzi naprosto vyhořeli: mistři světa i Evropy nevstřelili ani gól
Jak už bylo zmíněno, kvalifikaci nemuseli absolvovat Francouzi, kteří měli v Asii patřit mezi největší favority. Francie vyhrála jak domácí šampionát, tak Euro 2000. Generace hráčů kolem nejdražšího fotbalisty planety Zinedina Zidana navíc vyzrála do ideálního fotbalového věku.
Jenže fotbal je nevyzpytatelný. Ještě v květnu Zidane krásným gólem rozhodl finále Ligy mistrů, pak si ale v přípravném zápase s Jižní Koreou natrhl stehenní sval. Na závěrečném turnaji tak do prvních dvou utkání nezasáhl.
Francie hned v otvíracím zápase MS způsobila divákům po celém světě šok. Podlehla totiž nováčkovi ze Senegalu. Senzaci zajistil gólem ve 30. minutě Papa Bouba Diop. Odstartoval tím francouzský kolaps, který historie MS nepamatuje.
Ve druhém utkání totiž už ve 25. minutě dostal červenou kartu útočník Thierry Henry. Francie i v deseti uhrála s Uruguayí remízu 0:0, jenže to bylo stále málo. Držitelé trofeje před posledním utkáním čelili vyřazení ve skupině.
Do zápasu s Dánskem už nastoupil i Zidane, byť ne zcela fit. Francouzi ale ani na třetí pokus nevstřelili jediný gól. Dánové vyhráli 2:0 a Francie se s ostudou poroučela z turnaje už před play-off. Bylo to vůbec nejhorší vystoupení obhájce titulu na mistrovství světa.
Dánové se sedmi body postoupili z prvního místa a do osmifinále je doprovodili Senegalci, kteří na úvodní vítězství navázali remízou 1:1 s Dánskem. V posledním utkání sice ztratili vedení 3:0 proti Uruguayi, ale i remíza 3:3 jim stačila ke druhé pozici.
Raúl s Morientesem vystříleli Španělsku vítězství ve skupině
Ve skupině B napravili Španělé dojem z předchozího šampionátu. Zatímco ve Francii neprošli do osmifinále, na trávnících v Jižní Koreji se jim dařilo. Španělský tým se mohl spolehnout na útočné duo Realu Madrid Raúl–Morientes, které svými trefami pomohlo národnímu týmu projít základní skupinou bez ztráty bodu. Španělsko postupně vyhrálo 3:1 se Slovinskem a Paraguayí, na závěr porazilo 3:2 Jihoafrickou republiku.
O druhé postupové místo bojovaly na dálku JAR a Paraguay, a to až do posledních minut. Nakonec rozhodl až gól Nelsona Cuevase, který zdánlivě nic neřešil. Cuevas v 84. minutě proti Slovinsku upravil na 3:1 a jen potvrdil vedení Paraguaye.
Jenže Paraguay už před tím remizovala s JAR a oba týmy měly shodný počet bodů. O jejich pořadí rozhodovalo skóre, a právě branka Cuevase upravila účet jihoamerického výběru na 6:6, zatímco na Jižní Afriku, která měla skóre 5:5, nezbylo v osmifinále místo.
Ronaldo a Rivaldo skórovali ve všech zápasech ve skupině
Kromě Španělska už jen jeden tým prošel základními skupinami se třemi výhrami. Tím druhým byla Brazílie, která přitom nevstoupila do šampionátu nejlépe. V prvním utkání totiž Brazilci prohrávali 0:1 s Tureckem, když v nastavení první půle šokoval všechny diváky Hasan Şaş.
Od druhé půle už se ale Kanárci rozjeli, Ronaldo s Rivaldem otočili skóre a Brazílie vyhrála 2:1. Tito dva útočníci se zapsali na střeleckou listinu i v následujících dvou zápasech, které už měli Brazilci zcela pod kontrolou. Čínu deklasovali 4:0 a Kostariku 5:2.
Zejména výsledek proti Kostarice nakonec výrazně promluvil i do bojů o druhou postupovou příčku. Kostaričané totiž porazili outsidera z Číny, což se podařilo i Turecku. Vzájemný zápas Turecka s Kostarikou skončil remízou, a tak oba výběry zakončily skupinu se čtyřmi body. Pořadí určilo skóre, které měli Turci mnohem lepší (5:3 oproti 5:6).
Jižní Korea a USA postoupily na úkor Portugalska s Polskem
S domácí Jižní Koreou se před turnajem moc nepočítalo. Jenže mužstvo vedené zkušeným nizozemským trenérem Guusem Hiddinkem už ve skupině ukázalo, že může příjemně překvapit. Korejci hned na úvod porazili Polsko 2:0, a když o den později Američani skolili Portugalsko 3:2 díky třem gólům v první půli, rozvíjela se skupina D velmi zajímavě.
Hráči USA směřovali za vítězstvím i ve druhém zápase, ale vedení 1:0 neudrželi. V 78. minutě rozhodl o remíze 1:1 Ahn Jung-hwan. Portugalci napravili úvodní nezdar a smetli Polsko čtyřmi brankami, o tři z nich se zasloužil Pauleta. Po dvou kolech tak Portugalci ztráceli bod na postup.
Jenže v závěrečném utkání Portugalsko opět selhalo. Už ve 27. minutě byl vyloučen João Pinto a v 66. minutě jej do sprch následoval i Beto, který uviděl druhou žlutou kartu. Korejci se poté přeci jen prosadili, Park Ji-sung v 70. minutě rozhodl o vítězství Jihokorejců nejen v zápase, ale v celé skupině. Američani sice na závěr podlehli Polsku 1:3, ale to už jim nezabránilo v postupu z druhé pozice.
Němci uštědřili Saúdům rekordní debakl
První čtyři skupiny hostila Jižní Korea, další čtyři zase Japonsko. Diváci v Sapporu viděli rekordní příděl v historii MS. Ve skupině E totiž Německo nemělo slitování se Saúdskou Arábií, kterou deklasovalo 8:0. Třikrát se v tomto zápase prosadil Miroslav Klose.
O postupu Německa nikdo nepochyboval, ale souboj mezi Irskem a Kamerunem o druhé místo měl být velmi napínavý. Potvrdil to hned úvodní zápas, v němž si oba celky rozdělily body za remízu 1:1.
Irsko získalo další bod i proti Německu. Klose sice v první půli otvíral skóre, ale v nastavení se po dlouhém nákopu Irů dostal k míči Robbie Keane, který ve vápně nezazmatkoval a střelou o tyč vyrovnal.
Irové v posledním kole podle očekávání porazili Saúdskou Arábii a mířili za postupem. Zajímavou zápletku nabízel zápas Kamerunu s Německem, v němž Kamerunci potřebovali hrát na vítězství. Od 40. minuty navíc měli výhodu, když v krátkém sledu obdržel dvě žluté karty Ramelow.
Kamerun se ale do osmifinále nepodíval, Němci se i v oslabení ujali vedení zásluhou Bodeho. Vedení ještě pojistil Klose, to už za shodného počtu hráčů na hřišti, protože mezitím uviděl červenou kartu také střídající kamerunský útočník Suffo. Němci vyhráli 2:0 a tím rozhodli o svém vítězství ve skupině.
Argentina vypadla ve skupině smrti, prošli Švédi s Angličany
Takzvanou „skupinou smrti“ byla nepochybně ta s označením F, kam los svedl ambiciózní výběry Anglie, Argentiny, Nigérie a Švédska. Argentina byla jedním z největších favoritů na celkový titul, ale respekt vzbuzovaly soupisky všech čtyř reprezentací. Stát se tedy mohlo takřka cokoliv.
Argentina se v prvním zápase spolehla na Gabriela Batistutu, který ve druhé půli rozhodl o vítězství 1:0 nad Nigérií. Souboj Anglie se Švédskem skončil 1:1, když na gól stopera Campbella odpověděl Alexandersson.
Druhé kolo přineslo velké drama v Kóbe, kde Aghahowa ve 27. minutě poslal Nigérii do vedení proti Švédsku. Na druhé straně ale už za osm minut vyrovnal Henrik Larsson a právě legendární útočník tří korunek ve druhém poločase z penalty přiblížil Švédy postupu. Nigerijci naopak věděli, že po dvou porážkách už mohou na osmifinále zapomenout.
O pár hodin později se vyřazení přiblížili i Argentinci. Ti nastoupili k očekávanému duelu s Anglií. Mnoho fotbalistů i fanoušků mělo stále v živé paměti obrovskou bitvu v osmifinále MS 1998. Beckhamovo jméno bylo nejskloňovanější i tentokrát, sám anglický kapitán totiž z penalty rozhodl o výhře 1:0.
Argentina i přes prohru měla ale stále vše ve své režii. Nemusela se ohlížet na průběh zápasu Anglie s Nigérií; k postupu do osmifinále potřebovala porazit Švédsko. Zápas se ale nabitému argentinskému týmu nepovedl. V 59. minutě skóroval Anders Svensson a střídající Hernán Crespo až v 88. minutě vyrovnal na 1:1. Ve zbývajících minutách už Argentinci další gól nepřidali. Švédi tak vyhráli skupinu o skóre před Anglií, která jen remizovala 0:0.
Chorvati na bronz z Francie nenavázali
Zajímavou zápletku slibovala také skupina G, kde o dvě postupová místa měli soupeřit především Mexičani, Italové a Chorvati. Ekvádor jakožto nováček na šampionátu neměl těmto výběrům konkurovat.
Turnaj skvěle rozehrálo Mexiko, které díky penaltě Blanca přetlačilo Chorvatsko 1:0 a následně přehrálo i Ekvádor 2:1. Se dvěma výhrami měli Mexičani postup v kapse, přesto měla skupina velmi zajímavý vývoj.
Italové začali podle očekávání, dvěma trefami Christiana Vieriho porazili Ekvádor 2:0. I ve druhém zápase se trefil Vieri, jenže Italové vedení z 55. minuty neudrželi. Olić a Rapajić otočili skóre góly v 73. a 76. minutě. Výhra 2:1 nad Italy dávala Chorvatsku skvělou šanci na postup. Vypadalo to, že po senzačním bronzovém úspěchu z MS 1998 se Chorvati znovu podívají do play-off.
Jenže Ekvádor přeci jen výrazně promluvil do postupových kalkulací. Méndez v posledním utkání zajistil jihoamerickým debutantům výhru 1:0. Mexiko tak do osmifinále doprovodili Italové, kteří ve vzájemném zápase uhráli remízu 1:1. Až v 85. minutě vyrovnával Del Piero, ale vzhledem k výsledku Chorvatů by Italy neminul postup ani v případě, že by Mexičani udrželi vedení.
Japonci vyhráli skupinu H před Belgičany
Druhý z domácích týmů byl nasazen do skupiny H, která možná na papíře nevypadala zvlášť atraktivně. Japonci v ní změřili síly s Belgií, Ruskem a Tuniskem. A stejně jako Jihokorejci svou domácí výhodu potvrdili a postoupili z prvního místa.
Na úvod ve skvělém souboji remizovali 2:2 s Belgičany, přičemž všechny góly padly až ve druhém poločase. V dalším utkání už Japonsko oslavilo svou první výhru na mistrovství světa – po gólu Inamota porazili Rusko 1:0. Na závěr pak Japonci přehráli i Tunisko (2:0) a se sedmi body se těšili na osmifinále.
Spolu s nimi nakonec prošla dál Belgie, ačkoli pouze remizovala jak s Japonskem, tak v druhém zápase s Tuniskem (1:1). Důležité vítězství si však Belgičani schovali až na závěr skupiny, když porazili Rusko 3:2. Vítězný gól vsítil Wilmots, který se trefil i v obou předchozích utkáních.
Němci zlomili Paraguay až těsně před koncem
První osmifinálový souboj svedli v Jeju fotbalisté Německa a Paraguaye. Podobně jako na MS 1998 hráli Paraguayci v osmifinále dlouho bez branek. Byli však mnohem aktivnější než před čtyřmi roky proti Francii. Sami měli řadu šancí a Němce několikrát podržel vynikající brankář Oliver Kahn.
Nakonec Paraguay tentokrát sice nezlomil zlatý gól v prodloužení, ale trefa Neuvilla v 88. minutě měla stejný efekt. Útočník Leverkusenu z voleje napálil míč po centru klubového spoluhráče Bernda Schneidera a rozhodl o postupu Němců.
Anglie o postupu do čtvrtfinále rozhodla už v první půli
To v Nijgatě bylo rozhodnuto už o přestávce. Anglie vstoupila do osmifinále s Dánskem výtečně, už v páté minutě po rohu protlačil míč za brankovou čáru Rio Ferdinand. Ve 22. minutě se zase míč ve vápně trochu šťastně odrazil k Michaelovi Owenovi, jeho zakončení už ale s klikou nemělo nic společného. Owen se perfektně zorientoval a levou placírkou umístil míč k tyči.
Dánové sice mohli brzy poté snížit po akci Ebbeho Sanda, ale Anglie už zápas nepustila. Ještě před koncem prvního poločasu propálil Sørensena také Emil Heskey a vedení 3:0 ukončilo dánské naděje. Ve druhé půli už se skóre nezměnilo a Anglie mířila do čtvrtfinále.
Henri Camara prodloužil senegalskou senzaci
Díky vítězství ve skupině mělo Švédsko výhodu – v osmifinále se mohlo těšit na papírově slabší Senegal. Na druhou stranu je ale třeba zmínit, že Senegal při svém debutu na MS prošel základní skupinou bez porážky.
Švédové nic nepodcenili, hned od začátku zápasu šli za prvním gólem. Dočkali se brzy, už v 11. minutě si centr z rohu našel Larsson a předskočil brankáře Tonyho Sylvu.
Senegal byl v 25. minutě blízko vyrovnání, jenže gól Diopa neplatil kvůli těsnému ofsajdu. Zhruba o deset minut později rozhodčí nepískl penaltu po faulu na Dioufa, ale Senegalce ani tento okamžik nezastavil. O chvíli později to konečně bylo 1:1, když si míč za vápnem zpracoval Henri Camara a po rychlém uvolnění přesnou střelou k tyči vyrovnal.
Oba týmy měly šance i ve druhé půli, jednu z nich si připravil i střídající mladík Zlatan Ibrahimović. Stav ovšem zůstal nerozhodný a šlo se do prodloužení. Švédi v něm sahali po zlatém gólu, jenže Anders Svensson po parádní zidanovce ve vápně trefil jen tyč.
O tu se otřela i střela Camary na druhé straně, jenže míč měl jiný odraz než v případě Svenssonovy dělovky. Camarova pomalá střela zamířila od konstrukce do sítě a Senegalci slavili zlatý gól. Při své premiéře na MS si prodloužili pobyt v Asii až do čtvrtfinále.
Španělé postoupili i navzdory nervóznímu penaltovému rozstřelu
Devadesát minut nestačilo k určení postupujícího ani v souboji Španělska s Irskem. Právě v devadesáté minutě totiž Robbie Keane z penalty vyrovnal na 1:1, když předchozí španělskou branku vstřelil Morientes už v 8. minutě. Nebyla to první penalta v zápase, už před tím totiž jednu zahodil Ian Harte.
Zároveň Keanův kop z 11 metrů nebyl tím posledním, který diváci v Suwonu viděli. Třicetiminutové prodloužení totiž rozuzlení nepřineslo, o čtvrtfinalistovi tak musel rozhodnout až rozstřel.
Sám Keane jej začal a opět uspěl. Po druhé sérii ale Irové ztráceli, Holland totiž trefil pouze břevno, zatímco Baraja se nemýlil. Další dvě série ale nepřinesly jediný gól. Casillas vychytal Connollyho a Kilbana, na druhé straně netrefil bránu ani Juanfran, ani Valerón.
Střelecké trápení ukončil až Finnan, který proměnil v páté sérii v situaci, když už Irové nesměli chybovat. Zároveň ale potřebovali, aby poté Mendieta neskóroval. Španělský záložník ale nechtěl udělat stejnou chybu jako jeho předchozí dva spoluhráči. Raději poslal míč po zemi přímo doprostřed brány, a protože Given skočil doprava, Mendietova penalta zařídila Španělsku postup.
V souboji rivalů z CONCACAF uspělo USA
Osmifinále MS 2022 přineslo také souboj dvou velkých rivalů ze severoamerické asociace. Duel Mexika s USA byl tradičně velmi vyhrocený, oba týmy nasbíraly po pěti žlutých kartách, navrch ještě přidejme vyloučení mexického kapitána Márqueze v samotném závěru.
Góly ale střílel jen jeden tým. Už v 8. minutě se po výborné akci Reyny dostal ve vápně do šance Brian McBride. Americký útočník okamžitě vystřelil a brankář Pérez už nestihl reagovat.
Mexiko mělo několik příležitostí ke srovnání skóre, ale Friedel občas i se štěstím dokázal všechny střely pochytat. Ve druhém poločase rozhodčí přehlédl jasnou ruku ve vápně a odepřel Mexičanům penaltu.
Místo toho přišel další gól USA. Po centru ze strany měl Landon Donovan v 65. minutě snadnou pozici a hlavičkou z malého vápna zvýšil na 2:0. Z tohoto stavu už se Mexiko k žádnému comebacku nevzchopilo.
Belgie předvedla sympatický výkon proti Brazílii, ta ale měla R+R
Brazílie v osmifinále narazila na Belgii a nepředpokládalo se, že by měla zaváhat. Belgičani se ale drželi velmi zdatně, více než hodinu hry zůstalo skóre 0:0. Belgie se rozhodně jen nebránila, sama měla několik slibných možností. Jednou dokonce skórovala, ale gól kvůli faulu neplatil.
Brazílii nakonec opět podržel obvyklý střelec. Rivaldo v 68. minutě otevřel skóre výstavní střelou poté, co si zpracoval míč na prsa a přiťukl jemným dotekem levačkou. Do sítě pak míči pomohla především teč obránce, která ztížila situaci brankáři De Vliegerovi.
Až téměř do konce zápasu ale Brazilci neměli klid. Belgie si stále vytvářela možnosti k vyrovnání. Až Ronaldův gól na 2:0 v 87. minutě dodal Kanárkům jistotu. Brazílie vyhrála 2:0 a znovu na tom měla zásluhu dvojice R+R.
Japonsko nepustil do čtvrtfinále Ümit Davala
Povedené vystoupení Japonska ve skupině dodávalo fanouškům v zemi optimismus do play-off. Japonci v osmifinále narazili na Turecko, což měl být rozhodně hratelný soupeř.
Jenže ve 12. minutě Japonci po zmatcích v obraně a špatné rozehrávce nabídli Turecku rohový kop. Následující okamžiky rozhodly toto osmifinále. Roh Penbeho totiž našel nikým nehlídaného Ümita Davalu, který hlavičkou vstřelil gól.
Nakonec to byla jediná branka v zápase. Japonci byli nejblíže vyrovnání, když Alex z přímého kopu nastřelil spojnici tyčí. Domácí zemi to ale nebylo nic platné.
Zlatý gól stál Ahn Jung-hwana angažmá
Druhý z pořadatelů se naopak postaral o mimořádné překvapení. Jižní Korea vyzvala Itálii a o favoritovi nebylo pochyb. Zápas ale nabídl pořádné drama se šťastným koncem pro Koreu. Je však nutné dodat, že během utkání rozhodčí učinili hned několik kontroverzních rozhodnutí.
První z nich přišlo už po třech minutách, kdy ekvádorský sudí Moreno pískl spornou penaltu pro Jižní Koreu po souboji Panucciho se Seol Ki-hyeonem. Jenže Ahn Jung-hwan Buffona nepřekonal.
Místo toho se v 18. minutě vlnila síť na druhé straně, když Vieri na přední tyči nejlépe zareagoval na centr od rohového praporku. Na dlouhou dobu to byl jediný gól v zápase, přestože oba celky se dostávaly do zajímavých šancí.
Skóre se znovu pohnulo až v 88. minutě, kdy Korejci po narážečce pronikli do vápna. Panucci měl šanci odehrát míč pryč, ale zavrávoral a jeho neobratnosti využil Seol Ki-hyeon, který napálil míč do brány.
Poslední osmifinále tak mířilo do prodloužení. Blízko zlatému gólu měl už Hwang Sun-hong, když z přímého kopu podstřelil zeď. Buffon ale ještě stihl na poslední chvíli vyrazit míč na roh.
Na druhé straně spadl ve vápně Totti a rozhodčí to posoudil jako simulaci. Ukázal Tottimu druhou žlutou kartu a Italové museli dohrávat v deseti. Přesto Italové měli obrovskou šanci ukončit tento duel, když se do šance dostal Gattuso. Z bezprostřední blízkosti jej ale vychytal Lee Woon-jae.
Už to vypadalo, že se budou kopat penalty. Jenže ve 117. minutě je odmítl Ahn Jung-hwan, když vyskočil na centr z levé strany a hlavou překonal Buffona. Korea dokonala zázrak a vyřadila Itálii.
Právě Ahn v té době působil v druholigové Perugii. Zlatý gól z něj udělal národního hrdinu, v Itálii ale měla tato trefa nečekanou dohru. Hned následující den totiž Luciano Gaucci rozvázal s Ahnem kontrakt. „Nemám žádný zájem platit výplatu někomu, kdo zruinoval italský fotbal,“ řekl tehdejší majitel Perugie.
Ronaldinho nachytal Seamana na švestkách
Do čtvrtfinále poprvé v historii postoupily týmy z pěti různých kontinentů. Hned první duel byl zároveň tím nejočekávanějším, střetly se v něm Anglie a Brazílie.
Zápas začal lépe pro Angličany. Ve 23. minutě zachyboval obránce Lucio a Michael Owen jej těsně za vápnem obral o míč. Owen přehodil padajícího brankáře Marcose a Anglie vedla 1:0.
V brazilském dresu ale oslňoval diváky mistrovství světa Ronaldinho, který předváděl skvělé technické kousky. Jeho dribling vedl i k vyrovnávajícímu gólu. V nastavení první půle Ronaldinho převzal míč na půlce hřiště, prošel s ním až před vápno a posunul jej doprava. Tam už nabíhal Rivadlo, který střelou na zadní tyč zajistil poločasový stav 1:1.
Nejpamátnější situace z tohoto zápasu přišla krátce po výměně stran. Brazilci v 50. minutě kopali přímý kop z velké dálky, navíc ze strany. Všichni hráči ve vápně byli připraveni na centr, se kterým počítal i brankář David Seaman. Jenže Ronaldinho poslal míč rovnou na bránu. Ať už to bylo úmyslně či omylem, pro Ronaldinha a Brazílii dopadl kop nejlépe, jak mohl – skončil v síti. Seaman totiž udělal krok dopředu a míč jej přeletěl. Od horní tyče se odrazil do brány a Brazílie vedla 2:1.
Ani to nebyl Ronaldinhův poslední důležitý moment ve čtvrtfinále. O sedm minut později totiž šlapákem trefil holeň obránce Dannyho Millse a rozhodčí jej okamžitě vyloučil. Brazílie ale i v oslabení dotáhla utkání k vítězství a postupu do semifinále.
Kahn znovu udržel čisté konto, o postupu rozhodl Ballack
Ve druhém čtvrtfinále se Německo utkalo s USA. Američané na turnaji předváděli výborné výkony, a přestože Němci byli jasnými favority, cestu do semifinále zdaleka neměli vydlážděnou.
O tom je přesvědčil Landon Donovan, který v 17. minutě předvedl skvělé sólo a Kahn musel proti jeho střele vytáhnout výtečný zákrok. Po půl hodině hry došlo ještě na jeden vzájemný souboj těchto hráčů. Donovan utíkal na Kahna sám z levé strany, ale německý gólman včasným vyběhnutím zmenšil americkému útočníkovi střelecký úhel a Donovan jej neprostřelil.
Američani svou aktivitu nezužitkovali, a tak udeřilo na druhé straně. Na začátku 39. minuty kopal Ziege standardku z pravé strany a levačkou ji zakroutil do vápna. Michael Ballack se po náběhu dostal k míči a prudkou hlavičkou dostal míč za brankáře Friedela.
Němci mohli do přestávky ještě navýšit vedení, ale Klose mířil hlavou jen do tyče. Skóre už ale nezměnili ani Američani, vyrovnání totiž nepřipustil famózní Kahn. Němci ale měli pořádnou kliku, tým USA se po zápase cítil poškozený.
Při velké šanci Reyny ve druhé půli totiž Kahn na brankové čáře zázračně vyrazil míč, který se odrazil k obránci Fringsovi, jenž strážil zadní tyč. Míč trefil Fringse do ruky, a díky tomu nezamířil do brány. Rozhodčí však penaltu nepískl, nepomohly ani vehementní protesty amerických fotbalistů. I tento incident tak přispěl k tomu, že zápas skončil 1:0.
Kontroverzní rozhodnutí přispěla k dalšímu postupu Jižní Koreje
Ani třetí čtvrtfinále se neobešlo bez kontroverzí. Jižní Korea se postavila do cesty Španělsku a ještě dlouho po zápase rezonovala ve světě debata o výkonu rozhodčích.
Španělé byli v utkání lepším týmem, většinu šancí však zakončovali mimo prostor tří tyčí. Až ve druhé půli po centru z přímého kopu konečně rozvlnil síť Baraja, jenže gól neplatil. Rozhodčí Barajovi odpískal faul, přestože opakované záběry žádný nedovolený zákrok neodhalily.
Zápas pokračoval do prodloužení. V něm se po pravém křídle prohnal Joaquín a centrem z brankové čáry našel hlavu Fernanda Morientese. Morientes sice skóroval, jenže akci přerušila píšťalka. Pomezní rozhodčí totiž zvedl praporek nad hlavu na znamení, že Joaquín už byl s míčem mimo hřiště, přestože tomu tak ve skutečnosti nebylo.
Morientes ještě v dalším průběhu prodloužení nastřelil tyč, zápas ale za stavu 0:0 dospěl až k penaltám rozstřelu. Pro Španělsko to byl už druhý rozstřel na turnaji.
Prvních sedm kopů skončilo v brance, ale v závěru čtvrté série neuspěl Joaquín, jehož pokus vyrazil gólman Lee Woon-jae. Korejský postup stvrdil pátým proměněným kopem kapitán Hong Myung-bo a Jižní Korea jako první asijský tým postoupila do semifinále MS ve fotbale. Španělé ale ještě dlouho cítili křivdu.
Střídající Mansız v prodloužení zařídil Turecku semifinále
Posledního semifinalistu určil souboj, který by před turnajem nikdo neočekával. Nováčci ze Senegalu se střetli s Tureckem, které se MS zúčastnilo poprvé po 48 letech.
Senegal sice v první půli překonal Recbera, ale bylo to po ofsajdu a gól tedy neplatil. Turky zase mohl přiblížit postupu kapitán Hakan Şükür, který už poslal míč kolem brankáře Sylvy. V poslední chvíli ale Omar Daf skvělým skluzem zachránil situaci.
Navzdory spoustě šancí v základní hrací době gól nepadl. Prodloužení ale netrvalo dlouho, rozhodnutí přišlo už po čtyřech minutách. Zlatý gól vstřelili Turci. Zasloužil se o to střídající İlhan Mansız, který halfvolejem trefil centr Davaly a znehybnil gólmana Sylvu, který jen sledoval, jak střela míří do sítě.
Ballack opět hrdinou. Poslal Němce do finále, v němž sám hrát nemohl
Hlavní město Jižní Koreje si užívalo mimořádné semifinále mistrovství světa. Před turnajem majitelé vstupenek ještě netušili, že v Soulu bude o postup do finále bojovat právě domácí tým. Koreu ale čekal náročný soupeř, trojnásobní světoví šampioni z Německa.
Korejci ale stejně jako v předchozích zápasech ukázali, že se kvalitních evropských soupeřů nebojí. Ba naopak, Lee Chun-soo už v prvních minutách pořádně protáhl Olivera Kahna. Kahn byl ovšem na šampionátu v excelentní formě. V play-off ještě nepustil jediný gól, a platilo to i nadále.
Bezgólový výsledek zůstával i ve druhém poločase. Jeden z důležitých momentů však přišel v 71. minutě. Lee Chun-soo se dostal před hranici vápna, kde jej nedovoleným způsobem zastavil Michael Ballack. Rozhodčí vytáhl žlutou kartu, pro Ballacka druhou v play-off. Ballack tedy věděl, že v posledním zápase si kvůli trestu nezahraje.
Ale byl to právě záložník Leverkusenu, kdo rozhodl o německém postupu do finále. Ballack v 75. minutě z druhé vlny vběhl do vápna, kde jej přízemním centrem našel klubový i reprezentační spoluhráč Neuville. Gólman sice první střelu vyrazil, jenže Ballack se dostal k dorážce a skóroval.
Jihokorejci sice ještě vrhli všechny zbytky sil do útoku ve snaze vyrovnat, ale to se jim nepodařilo. Německý tým se mohl těšit na finále, Jižní Koreu čekal souboj o bronz.
Ronaldův gól zajistil Brazílii třetí finále v řadě, Cafú byl u všech tří
Ve druhém semifinále se utkali fotbalisté Brazílie s Tureckem, kteří spolu sehráli už úvodní zápas ve skupině. V něm jako první skórovali Turci, ale nakonec prohráli 1:2. Tentokrát vzájemný souboj rozhodla jediná branka.
K ní měli celou dobu blíže Brazilci, ale Turky držely ve hře výborné zákroky brankáře Rüstüho Recbera. Nakonec ale Rüstü obdržel gól ze situace, která nevypadala tak nebezpečně, jako řada šancí v první půli.
Ronaldo se totiž ve 49. minutě prohnal z levé strany do vápna, ale v poměrně ostrém úhlu, a navíc v obležení několika tureckých obránců. Ronaldo tedy netradičně napálil míč bodlem. Pohotové zakončení špičkou nohy překvapilo Recbera, který si sice na míč sáhl, ale přesto mu nezabránil v cestě do sítě.
Brazílie i bez vykartovaného Ronaldinha zvládla zvítězit a potřetí v řadě postoupila do finále mistrovství světa. Vždy u toho byl obránce Cafú a stal se jediným hráčem v historii MS, který si zahrál ve třech po sobě jdoucích finále.
Parádní souboj o bronz vyhráli Turci, Jižní Korea doma skončila čtvrtá
Ještě před nejdůležitějším zápasem turnaje se ale v souboji o třetí místo střetla Jižní Korea s Tureckem. A oba týmy předvedly parádní ofenzivní koncert, který nemohl odstartovat lépe. Hned na začátku zazmatkoval Hong Myung-bo, čehož využil Hakan Şükür a v 11. sekundě vsítil nejrychlejší gól v dějinách MS.
V deváté minutě byly oba týmy znovu na startovní čáře. Lee Eul-yong zakroutil přímý kop do šibenice a vyrovnal na 1:1. Strhující tempo pokračovalo, o čtyři minuty později si několikrát vyměnili míč Şükür s İlhanem Mansızem a Mansız poté uklidil míč do prázdné brány – 2:1 pro Turecko.
Spolupráce těchto dvou útočníků zafungovala i ve 32. minutě, když Şükür chytře narazil míč Mansızovi. V souboji s brankářem si Mansız poradil perfektním dloubákem a Turci mířili za vítězstvím. Nic už na tom nezměnila ani tečovaná střela Song Chong-guga, která zaplula v 93. minutě do sítě. Turecko po výhře 3:2 získalo bronz.
Historický úspěch slavili i Jihokorejci. Úspěch na šampionátu otevřel fotbalistům z tohoto regionu dveře do Evropy. Trenéra Koreje Hiddinka do PSV následovali Lee Young-pyo a Park Ji-sung, ale i další korejští hráči díky vystoupení na MS získali angažmá v evropských klubech.
Finále MS 2002 – Lucio proti klubovým spoluhráčům
Finálové utkání hostil stadion v Jokohamě. Německo, které trénoval Rudi Völler, prošlo vyřazovacími souboji v úsporném režimu – osmifinále, čtvrtfinále i semifinále vyhrálo 1:0. Němci se spoléhali především na úžasné výkony gólmana Kahna.
Brazílie, vedená koučem Scolarim, zase vyhrála na šampionátu všechna utkání. Ve skvělé formě hrál Ronaldo, který přitom v sezonách před MS procházel velmi těžkým obdobím. Kvůli komplikovanému zranění kolena vynechal celou sezonu 2000/01 a celkově v posledních třech letech strávil víc času na marodce než na hřišti.
Hlavním tématem finále tak byl očekávaný souboj Ronaldo vs. Kahn. Zápas Německa s Brazílií byl ale specifický i pro další fotbalisty. Řada hráčů totiž jen o měsíc a půl dříve nastoupila do jiného velkého finále – v Lize mistrů (Real Madrid vs. Bayer Leverkusen 2:1).
Brazilský obránce Lucio působil v Leverkusenu a mohl se tak těšit na duel s klubovými spoluhráči Ramelowem, Schneiderem a Neuvillem. Ballacka na hřišti potkat nemohl, jak už bylo zmíněno, nejlepšího německého záložníka nepustil do finále trest.
- Brazílie: Marcos – Lúcio, Edmílson, Roque Júnior – Cafu, Gilberto Silva, Kléberson, Roberto Carlos – Ronaldinho – Rivaldo, Ronaldo
- Německo: Kahn – Linke, Ramelow, Metzelder – Frings, Hamann, Jeremies, Bode – Schneider – Klose, Neuville
Ronaldo se v první půli střelecky trápil
Do první šance vysunul v 19. minutě Ronaldinho Ronalda, ale ten si tváří v tvář Kahnovi neporadil a poslal míč pouze mimo bránu. Ronaldinho o deset minut později znovu našel Ronalda ve vápně, ale toho tentokrát zradilo zpracování.
Těsně před přestávkou se Kléberson odhodlal ke střele zpoza vápna. Kahn na jeho zakroucenou střelu nedosáhl, ale míč se odrazil od břevna. Ještě v nastavení první půle se prudký centr Roberta Carlose odrazil k Ronaldovi, který z otočky vypálil. Oliver Kahn ale nohou míč vykopl a bylo to stále 0:0.
Nejlepší brankář turnaje Kahn si vybral slabou chvíli, Ronaldo trestal
Po přestávce poprvé vážněji zahrozili i Němci. Centr z rohového kopu našel úplně volného Jeremiese, ten však svou šanci neproměnil. Ve 49. minutě vyslal Neuville parádní ránu z přímého kopu. Míč uletěl 40 metrů, zastavila jej až levá tyč Marcosovy brány.
Nakonec to byl překvapivě Kahn, kdo si vybral slabší chvíli. V 67. minutě vyslal Rivaldo střelu z dálky. Mířila doprostřed, ani nebyla příliš prudká. Kahn ji přesto neudržel a vyrazil ji pár metrů před sebe. Ronaldo byl ze všech nejpozornější a jako první doběhl k odraženému míči, který poslal do branky.
O 12 minut později bylo v podstatě rozhodnuto o triumfu Brazílie. Ronaldo totiž přidal svůj osmý zásah na turnaji, druhý ve finále. Začalo to přihrávkou Klébersona, který ze strany hledal Rivalda. Rivaldo míč chytře pustil mezi nohama až na Ronalda, který jej převzal na hranici vápna. Pak jej placírkou umístil k tyči. Kahn se natahoval jen marně.
Němci se ještě nevzdali, ale Bierhoffovu šanci zneškodnil Marcos. Brazílie vyhrála 2:0 a popáté získala titul mistrů světa. Ronaldo byl nejlepším střelcem MS 2002, Kahn byl zase vyhlášen nejlepším hráčem i brankářem šampionátu.
Německé jedničce bylo v té době 33 let. Bylo jasné, že Kahn už bude mít jen jednu možnost zahrát si na mistrovství světa. A Němci se na MS 2006 opravdu těšili...
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
BETANO – získej zdarma 350 Kč za registraci Dokonči snadnou a rychlou online registraci. Získej 350 Kč zdarma za ověření účtu a sleduj livestreamy 1. fotbalové ligy zdarma. |
MS 2002 ve fotbale – souhrn tabulek, výsledky zápasů
MS ve fotbale 2002 – zápasy v základních skupinách | |||
Skupina A | |||
31.5.2002 | Senegal | Francie | 1:0 |
1.6.2002 | Dánsko | Uruguay | 2:1 |
6.6.2002 | Dánsko | Senegal | 1:1 |
6.6.2002 | Francie | Uruguay | 0:0 |
11.6.2002 | Dánsko | Francie | 2:0 |
11.6.2002 | Senegal | Uruguay | 3:3 |
Skupina B | |||
2.6.2002 | Paraguay | JAR | 2:2 |
2.6.2002 | Španělsko | Slovinsko | 3:1 |
7.6.2002 | Španělsko | Paraguay | 3:1 |
8.6.2002 | JAR | Slovinsko | 1:0 |
12.6.2002 | Španělsko | JAR | 3:2 |
12.6.2002 | Paraguay | Slovinsko | 3:1 |
Skupina C | |||
3.6.2002 | Brazílie | Turecko | 2:1 |
3.6.2002 | Kostarika | Čína | 2:0 |
8.6.2002 | Brazílie | Čína | 4:0 |
9.6.2002 | Kostarika | Turecko | 1:1 |
13.6.2002 | Brazílie | Kostarika | 5:2 |
13.6.2002 | Turecko | Čína | 3:0 |
Skupina D | |||
4.6.2002 | Jižní Korea | Polsko | 2:0 |
4.6.2002 | USA | Portugalsko | 3:2 |
10.6.2002 | Jižní Korea | USA | 1:1 |
10.6.2002 | Portugalsko | Polsko | 4:0 |
14.6.2002 | Jižní Korea | Portugalsko | 1:0 |
14.6.2002 | Polsko | USA | 3:1 |
Skupina E | |||
1.6.2002 | Irsko | Kamerun | 1:1 |
1.6.2002 | Německo | Saúdská Arábie | 8:0 |
5.6.2002 | Německo | Irsko | 1:1 |
6.6.2002 | Kamerun | Saúdská Arábie | 1:0 |
11.6.2002 | Německo | Kamerun | 2:0 |
11.6.2002 | Irsko | Saúdská Arábie | 3:0 |
Skupina F | |||
2.6.2002 | Argentina | Nigérie | 1:0 |
2.6.2002 | Anglie | Švédsko | 1:1 |
7.6.2002 | Švédsko | Nigérie | 2:1 |
7.6.2002 | Anglie | Argentina | 1:0 |
12.6.2002 | Švédsko | Argentina | 1:1 |
12.6.2002 | Nigérie | Anglie | 0:0 |
Skupina G | |||
3.6.2002 | Mexiko | Chorvatsko | 1:0 |
3.6.2002 | Itálie | Ekvádor | 2:0 |
8.6.2002 | Chorvatsko | Itálie | 2:1 |
9.6.2002 | Mexiko | Ekvádor | 2:1 |
13.6.2002 | Mexiko | Itálie | 1:1 |
13.6.2002 | Ekvádor | Chorvatsko | 1:0 |
Skupina H | |||
4.6.2002 | Japonsko | Belgie | 2:2 |
5.6.2002 | Rusko | Tunisko | 2:0 |
9.6.2002 | Japonsko | Rusko | 1:0 |
10.6.2002 | Tunisko | Belgie | 1:1 |
14.6.2002 | Japonsko | Tunisko | 2:0 |
14.6.2002 | Belgie | Rusko | 3:2 |
MS ve fotbale 2002 - tabulky základních skupin | |||||||
Skupina A | |||||||
1. | Dánsko | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:2 | 7 |
2. | Senegal | 3 | 1 | 2 | 0 | 5:4 | 5 |
3. | Uruguay | 3 | 0 | 2 | 1 | 4:5 | 2 |
4. | Francie | 3 | 0 | 1 | 2 | 0:3 | 1 |
Skupina B | |||||||
1. | Španělsko | 3 | 3 | 0 | 0 | 9:4 | 9 |
2. | Paraguay | 3 | 1 | 1 | 1 | 6:6 | 4 |
3. | JAR | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:5 | 4 |
4. | Slovinsko | 3 | 0 | 0 | 3 | 2:7 | 0 |
Skupina C | |||||||
1. | Brazílie | 3 | 3 | 0 | 0 | 11:3 | 9 |
2. | Turecko | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:3 | 4 |
3. | Kostarika | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:6 | 4 |
4. | Čína | 3 | 0 | 0 | 3 | 0:9 | 0 |
Skupina D | |||||||
1. | Jižní Korea | 3 | 2 | 1 | 0 | 4:1 | 7 |
2. | USA | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:6 | 4 |
3. | Portugalsko | 3 | 1 | 0 | 2 | 6:4 | 3 |
4. | Polsko | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:7 | 3 |
Skupina E | |||||||
1. | Německo | 3 | 2 | 1 | 0 | 11:1 | 7 |
2. | Irsko | 3 | 1 | 2 | 0 | 5:2 | 5 |
3. | Kamerun | 3 | 1 | 1 | 1 | 2:3 | 4 |
4. | Saúdská Arábie | 3 | 0 | 0 | 3 | 0:12 | 0 |
Skupina F | |||||||
1. | Švédsko | 3 | 1 | 2 | 0 | 4:3 | 5 |
2. | Anglie | 3 | 1 | 2 | 0 | 2:1 | 5 |
3. | Argentina | 3 | 1 | 1 | 1 | 2:2 | 4 |
4. | Nigérie | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:3 | 1 |
Skupina G | |||||||
1. | Mexiko | 3 | 2 | 1 | 0 | 4:2 | 7 |
2. | Itálie | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:3 | 4 |
3. | Chorvatsko | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:3 | 3 |
4. | Ekvádor | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | 3 |
Skupina H | |||||||
1. | Japonsko | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:2 | 7 |
2. | Belgie | 3 | 1 | 2 | 0 | 6:5 | 5 |
3. | Rusko | 3 | 1 | 0 | 2 | 4:4 | 3 |
4. | Tunisko | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:5 | 1 |
MS ve fotbale 2002 – osmifinále | |||
15.6.2002 | Německo | Paraguay | 1:0 |
15.6.2002 | Anglie | Dánsko | 3:0 |
16.6.2002 | Senegal | Švédsko | 2:1 pp. |
16.6.2002 | Španělsko | Irsko | 2:1 pk. |
17.6.2002 | USA | Mexiko | 2:0 |
17.6.2002 | Brazílie | Belgie | 2:0 |
18.6.2002 | Turecko | Japonsko | 1:0 |
18.6.2002 | Jižní Korea | Itálie | 2:1 pp. |
MS ve fotbale 2002 – čtvrtfinále | |||
21.6.2002 | Brazílie | Anglie | 2:1 |
21.6.2002 | Německo | USA | 1:0 |
22.6.2002 | Jižní Korea | Špaělsko | 1:0 pk. |
22.6.2002 | Turecko | Senegal | 1:0 pp. |
MS ve fotbale 2002 – semifinále | |||
25.6.2002 | Německo | Jižní Korea | 1:0 |
25.6.2002 | Brazílie | Turecko | 1:0 |
MS ve fotbale 2002 – o 3. místo | |||
29.6.2002 | Turecko | Jižní Korea | 3:2 |
MS ve fotbale 2002 – finále | |||
30.6.2002 | Brazílie | Německo | 2:0 |
Nejlepší střelci MS ve fotbale 2002 | ||
Góly | Hráč | Země |
8 | Ronaldo | Brazílie |
5 | Rivaldo Miroslav Klose | Brazílie Německo |
4 | Jon Dahl Tomasson Christian Vieri | Dánsko Itálie |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mistrovství světa ve fotbale 2022: program a informace
Podívejte se na kompletní informace ✔️ o mistrovství světa ve fotbale 2022, ⚽️ které se koná v Kataru.
Historie Ligy mistrů ve fotbale (1.)
Nejprestižnější klubová fotbalová ⚽ soutěž s názvem Liga mistrů je tu už od roku 1992. Projděte si s námi první tři ročníky slavné ⭐ Champions...
Historie hokeje na zimních olympijských hrách (1.)
Náš seriál o historii ledního hokeje na olympijských hrách podrobně zmapuje všechny hokejové zastávky na ZOH. První díl popisuje počátky hokeje.