Sportovní články
Belgie a Nizozemsko zakazují lootboxy. Ovlivní to esporty?
Foto: Pixabay
Belgie a Nizozemsko zakázaly lootboxy v některých hrách
Lootboxy se staly velmi kontroverzním tématem nejen u zákonodárců, ale i u samotných hráčů. Jedná se o "truhličku" ve které se nachází náhodně vygenerovaný obsah. Může se jednat o vzácné herní předměty, ale také o bezcenný šunt. Lootboxy vadí hráčům, kteří vidí za jejich vznikem nenažranost herních studií, která ovšem k tomuto formátu přistoupila, aby udržela hry v chodu i po mnoho let.
Pravda je ovšem taková, že lootboxy velmi silně připomínají hazard a vlastně plně splňují definici hazardní hry, jak je psaná v zákoně, protože systém lootboxů obsahuje vklad, výhru i prvek náhody:
„Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“
Stejně tak to viděli i zákonodárci v Belgii a Nizozemsku, kde se nově zakázaly lootboxy ve hrách CS:GO, Overwatch a FIFA 18. Další hry i státy budou jistě následovat.
Hazardní zákon může postihnout Hearthstone a Magic the Gathering
Lootboxy jsou pro mnohé nepřijatelné a s jejich zrušením obecně má velký problém málokdo. Definice hazardu, viz minulý odstavec, by se ale mohla (a vlastně i měla) vztahovat i na oblíbené karetní hry jako Hearthstone, Magic The Gathering, Gwent a mnoho dalších.
Nákup karet totiž probíhá na vcelku podobném systému, na jakém fungují lootboxy. Hráč si koupí balíček, ve kterém mohou být super vzácné karty, nebo nepoužitelný odpad.
Tyto hry pro svůj chod nutně potřebují stálý příjem peněz od hráčů, aby mohly vůbec fungovat. Problém je samozřejmě ten, že pokud by tyto hry spadly pod hazardní zákon, ani tvůrci by si nemohli dovolit hry dál podporovat a udržovat v chodu.
Stejně se to může týkat i dalších her, které se hrají profesionálně. Hry Overwatch, FIFA 18 nebo CS:GO už byly zmíněny, ale i hry jako League of Legends, DOTA 2, Heroes of the Storm, a celá řada dalších funguje na principu soustavného získávání financí prostřednictvím mikrotransakcí.
Odpojení od zdroje peněz by mohlo znamenat také razantní snížení propagace a také počtu turnajů, které se hrají, které vývojáři ve velkém dotují. Je to samozřejmě černý scénář, ale rozhodně ne nereálný.
Jak podpořit e-sporty
Podpořit e-sporty můžete podepsáním Petice za poker v ČR, která si dává za cíl vyčlenit poker jako čistě hazardní hru a vytvořit novou definici hazardní dovednostní hry. Právě zmíněné karetní hry by časem mohly také do hazardu spadat, a určitě by nebylo dobré, aby podobně jako poker byly řazeny ke tvrdému hazardu, jakým jsou bezesporu hrací automaty nebo ruleta.
Podpoříte tak nejenom samotný poker, ale v budoucnu i možná své oblíbené počítačové nebo konzolové hry. Podpis petice tak rozhodně zvažte, i když třeba poker nehrajete a ani nechcete začít.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.