Sportovní články
Phil Taylor: Z keramika šipkařskou legendou
Získej BONUSY za registraci ZDARMA! | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Zdarma | Ke vkladu až | ||
350 Kč | 3 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 50 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 6 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS |
Když mu bylo šestnáct let, opustil školu. Vystřídal řadu prací, než zakotvil v továrně na výrobu keramických držátek na toaletní papír - za týdenní výplatu 52 liber. Tím však teprve začal příběh muže, který později naprosto ovládl své sportovní odvětví. Dnes už známe Philipa Douglase Taylora jako legendu, která pomohla učinit z šipek divácky atraktivní sport. "The Power" se už třicet let drží mezi absolutní elitou a divákům bude servírovat skvělou podívanou ještě jeden rok. Taylor po příštím Mistrovství světa ukončí svou výjimečnou profesionální kariéru.
Foto: Pixabay
Stěhování na skvělou adresu a nejlepší dárek od manželky
Psal se 13. srpen roku 1960, když se v Burslemu narodil Dougovi a Liz Taylorovým syn Philip. Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že právě na předměstí Stoke-on-Trent vyroste budoucí fenomenální britský sportovec. Ve skutečnosti by to zřejmě nikdo nepředpokládal ani o čtvrt století později. Phil Taylor totiž nebyl případem nadaného hocha, který už od útlého dětství předváděl skvělé výkony v činnosti, která jej později proslavila. Šipky sice Taylor hrál už jako dítě, ale nepřikládal jim příliš velký význam.
Ani jeho přechod z dětského do dospělého života nepatřil mezi ty vzorové. Taylor už v šestnácti letech opustil školu. Následně vystřídal řadu nejrůznějších prací, chvíli se například živil jako svářeč. Poté zakotvil v továrně, která vyráběla keramická držátka na toaletní papír. Vydělával dvaapadesát liber týdně.
Až rok 1986 přinesl dva zásadní momenty, které výrazně ovlivnily jeho budoucí kariéru. Taylor se v Burslemu přestěhoval do domu, který stál v blízkosti hospody Erica "The Crafty Cockney" Bristowa, tehdejšího šipkařského přeborníka. O pár měsíců později mu manželka Yvonne dala k narozeninám šipkařský set. Phil začal brát šipky seriózně, hrál doma a příležitostně také v Bristowově hospodě.
Pod křídly pětinásobného světového šampiona
Ještě v témže roce byl vybrán do krajského týmu, aby hrál na úrovni Super League. Bristow jej začal sponzorovat. Půjčil Taylorovi deset tisíc liber, aby mu pomohl odstartovat kariéru šipkařského profesionála. Pod podmínkou, že se Taylor vzdá své práce v keramickém průmyslu.
Taylor s Bristowem se společně vypravili do Las Vegas, kde však Phil vypadl už v prvním kole North American Open. První sezonu se mu nedařilo, ale v roce 1988 získal na Canadian Open svůj první titul. Díky několika solidním výsledkům v dalším roce (došel do čtvrtfinále British Open a semifinále Winmau World Masters) se poprvé kvalifikoval na Mistrovství světa, kam v roce 1990 odcestoval jako 125:1 outsider.
Taylor však v prvním kole vyřadil nasazenou šestku Russella Stewarta (3-1), ve druhém Dennise Hicklinga (3-1), ve čtvrtfinále Ronnieho Sharpa (4-2) a v semifinále smetl 5-0 Cliffa Lazarenka, čímž si vydláždil cestu k finálovému duelu proti svému mentorovi. Bristow byl pětinásobným šampionem, ale od roku 1986 zápolil s "dartitis", poruchou, která sužuje šipkařské hráče tím, že způsobuje ztrátu motorických funkcí. Taylor porazil svého parťáka 6-1 a poprvé se stal světovým šampionem - otevřel svou sbírku, kterou v průběhu dalších desetiletí výrazně rozšířil.
Po zbytek roku 1990 pak Taylor dominoval turnajům Open - zvítězil na Isle of Man, ve Finsku, Severní Americe, Dánsku, dále vyhrál také British Pentathlon, British Masters, Europe Cup, a dokonce i Winmau World Masters, tehdejší druhý nejprestižnější turnaj.
Rozkol mezi šipkařskými organizacemi
Titul mistra světa ovšem neobhájil, skončil ve čtvrtfinále, kde nestačil na pozdějšího vítěze Dennise Priestleyho, s nímž v následujících ročnících svedl ještě mnoho mimořádných soubojů. Taylor se vrátil na světový trůn o rok později, to když v dramatickém finále zdolal 6-5 Mika Gregoryho, jenž prováhal šest šipek na vítězství. Taylor později tento triumf označil za jeden ze svých nejoblíbenějších.
Od vrcholu v 80. letech ovšem šipkařský sport strádal, jeho prestiž upadala. Šipky ztrácely mnoho sponzorů, stejně tak přišly i o téměř veškerou televizní pozornost. Hráči cítili, že British Darts Organisation už nadále nesloužila zájmům nejvyšší úrovně a někteří z nich tuto organizaci opustili. Místo BDO založili svou vlastní, World Darts Council (WDC), jež byla později přejmenována na Professional Darts Corporation (PDC).
V roce 1993 se odehrál poslední ročník unifikovaného Mistrovství světa a Taylor v něm vypadl už ve druhém kole. BDO odmítla umožnit konkurenční organizaci pořádání nových, vlastních turnajů, a proto se hráči z WDC rozhodli bojkotovat turnaje BDO. Místo toho si založili alternativu v podobě WDC World Darts Championship, v jehož inauguračním ročníku Taylor podlehl Priestleymu ve finále.
Hegemonie Phila Taylora začíná
Poté však začala Taylorova absolutní dominance. Následující rok totiž Taylor znovu převzal od Priestleyho žezlo, když v závěrečném utkání zdolal Roda Harringtona. V příštích třech letech pak pokaždé došlo na finále Taylor-Priestley, přičemž ze všech střetnutí vyšel vítězně Phil. A to navzdory faktu, že Priestley ve finále 1996 poprvé dosáhl na šipkařský průměr 100+ bodu na tři šipky. Když Taylor do třetice překonal Priestleyho v roce 1998, házel průměrně 103,98 bodu. Zároveň získal svůj šestý titul, čímž předčil svého učitele Bristowa.
Tím ovšem Taylor rozhodně nekončil. Jeho famózní série se protáhla až do nového tisíciletí. Taylor obhájil titul v PDC World Championship i v letech 1999, 2000, 2001 a 2002 a na Mistrovství světa tak zůstal osm let neporažen. Až John Part dokázal v roce 2003 narušit Taylorovu hegemonii, když jej porazil 7-6. Přitom Taylor pochopitelně nastupoval do finále jako jasný favorit, jeho šance tehdejší sázkové kanceláře oceňovaly kurzem 1,14:1.
Taylorovi se na počátku nového milénia dařilo i v druhém nejslavnějším turnaji, World Matchplay hraném v Blackpoolu. Odtud odjížděl Phil pětkrát v řadě jako šampion (2000 až 2004). Ještě před tím došlo také na "The Match of the Century", klání ve Wembley Conference Centre. V roce 1999 se totiž Taylor postavil proti šampionovi organizace BDO, Raymondu van Barneveldovi. Hodinová challenge skončila vítězstvím Taylora 21-10 na legy. O pět let později se podobný souboj opakoval, když Taylora vyzval Andy Fordham. Ten ovšem za stavu 5-2 pro Taylora ukončil zápas kvůli zdravotním obtížím.
Neúnavný sběratel mistrovských titulů
Po porážce od Johna Parta se Phil v následujícím roce vrátil tam, kde jsme jej vídali osm předchozích ročníků. Na cestě za svým dalším titulem mistra světa však Taylor musel ve finále odrazit nápor Kevina Paintera, na kterého už výrazně ztrácel, přesto jej v rozhodujícím setu porazil. Po vítězství 7-6 ale Taylor přiznal, že měl velké štěstí: "Kevin mě přehrál," oznámil. Stejnou ceremonii zažilo MS i v letech 2005 a 2006, to už Taylor zaknihoval svůj třináctý titul ve World Championship.
Ale po světovém primátu v lednu 2006 si také Taylorova kariéra vybrala slabší momenty. Legendární šipkař se potýkal s úpadkem formy a ještě během první poloviny roku prohrál čtyři zápasy v televizí vysílaných turnajích. Ale druhá půlka roku už Tayora zastihla v obvyklé fazóně. Vyhrál World Matchplay, World Darts Trophy i World Grand Prix.
S blížící se padesátkou cítil, že je za zenitem
Taylor se podíval také do finále MS 2007, v němž čelil jednomu z hlavních soků jeho kariéry - Raymondu van Barneveldovi. Byl to památný zápas. Za stavu 6-6 totiž rozhodoval poslední set. Taylor prohrával 2-1 na legy a jeho soupeř posléze minul čtyři šipky na odskočení, čímž Philovi umožnil srovnat na 2-2. Finále nakonec dospělo až ke skóre 5-5 a musela rozhodnout náhlá smrt. Rozhodující leg skončil vítězstvím van Barnevelda. Taylor po utkání prohlásil, že to bylo vůbec nejlepší finále ze všech, která kdy odehrál.
V dalším průběhu roku 2007 se Taylorovi nedařilo vítězit ani v ostatních turnajích a sám "The Power" se začal obávat, že je jeho šipkařská kariéra za vrcholem. Přesto byl odhodlán pokračovat ještě dalších pět let. Rok 2008 přinesl po čtrnácti letech finále MS bez účasti Phila Taylora, který skončil už ve čtvrtfinále.
S novými šipkami chytil svěží, vítězný vítr
Taylor začal hrát s novými 26gramovými černými šipkami, a přestože byl jeho vstup do Premier League vlažný, nakonec tuto soutěž vyhrál (počtvrté v řadě). Na Las Vegas Desert Classic odcestoval, aniž by aktuálně držel jediný hlavní titul v televizních bodovaných turnajích. Na tuto pro něj nezvyklou situaci zareagoval skvěle. Nejen, že triumfoval ve Vegas, posléze přidal i další vítězství ve World Matchplay, World Grand Prix, také vyhrál první ročník European Darts Championship a přidal i titul v Grand Slam of Darts.
Parádní představení si schoval také pro 2009 PDC World Championship, kde ve finále smetl van Barnevelda 7-1 díky vynikajícímu představení, v němž jeho průměr na tři šipky činil 110,94 bodu. O rok později Taylor přidal svůj patnáctý titul na MS, když finále proti Simonu Whitlockovi ukončil zavřením 131. Nejúspěšnější šipkař historie se v roce 2010 také postaral o další rekordní zápis, a to ve finále Premier League. Předvedl v něm totiž dva perfektní legy (zavření na devět šipek), což se před tím nikomu v jediném zápase nepodařilo.
Tandem s Adrianem Lewisem ve World Cup of Darts
Další dva roky se Taylorovi na Mistrovství světa nedařilo, v roce 2012 dokonce vypadl už ve druhém kole. V páru s Adrianem "Jackpot" Lewisem ovšem Taylor pro Anglii získal titul ve World Cup of Darts, přestože zejména Phil vstoupil do turnaje velmi špatně - prohrál svůj zápas v singlu proti Kanadě i USA.
Taylorův (zatím) poslední titul na MS přišel v roce 2013. Památné je zejména semifinálové utkání s van Barneveldem, během nějž mezi oběma hráči vzplanuly emoce. V následném finále se Taylor utkal s dalším Nizozemcem, s téměř o třicet let mladším Michaelem van Gerwenem. Ačkoli "The Power" prohrával 2-4, pěti vítěznými sety v řadě si pošestnácté v kariéře vysloužil titul světového šampiona. Spolu s Adrianem Lewisem navíc v únoru téhož roku obhájili vítězství ve World Cup of Darts.
Na dalším MS došlo k obrovské senzaci, když obhájce titulu skončil už ve druhém kole po porážce od 32. hráče světa Michaela Smitha. Bookmakeři sázkových kanceláří přitom na Taylorovo vítězství v zápase vypsali kurz 1,02.
Spolu s Lewisem mohl Taylor v roce 2014 potřetí v řadě vyhrát World Cup of Darts, tentokrát se ale museli ve finále poklonit Nizozemcům. Van Gerwen smetl Taylora 4-0, Lewis zase neuhrál jediný set proti van Barneveldovi a poté prohrál i svůj druhý single, a tak bylo finále rozhodnuté ještě před druhým zápasem Taylora. Ten první polovinu roku 2014 označil za období nejhorší formy ve své kariéře.
Úchvatná série na World Matchplay
Na World Matchplay už to ovšem byl starý známý Phil Taylor. Ve druhém kole zaznamenal svůj desátý televizní nine-dart finish. Následně došel až do finále, kde deklasoval van Gerwena 18-9 při tříšipkovém průměru 107,27. Díky tomu z World Matchplay odjížděl posedmé v řadě jako vítěz, celkově už vybojoval svůj 15. titul z tohoto turnaje.
Před dvěma lety byl Taylor blízko k dalšímu vylepšení své rekordní bilance z Mistrovství světa. Probojoval se do finále, v němž čelil Garymu Andersonovi. Ačkoli v úvodu zápasu ztrácel, stav 1-3 otočil na 4-3, a dokonce měl k dobru tři šipky k tomu, aby odskočil na 5-3. Místo toho šel Anderson do trháku 6-4, a přestože Taylor dokázal srovnat, závěr patřil jeho skotskému protivníkovi. Během finále oba hráči dohromady zaznamenali dvaatřicet náhozů 180, čímž o jeden překonali finále 2007 mezi Taylorem a van Barneveldem. Taylor spolu s Lewisem pak potřetí pro Anglii získali titul ze Světového poháru.
V roce 2015 také skončila unikátní série Phila Taylora. Ten byl po 38 zápasech poprvé poražen na World Matchplay, když po sedmileté naprosté dominanci tentokrát vypadl v semifinále. Taylor poté došel do finále Grand Slamu, kde proti van Gerwenovi vedl už 7-3, ale "Mighty Mike" nakonec zvítězil po výsledku 16-13. Až na prvním UK Open Qualifier v únoru 2016 dokázal Taylor ukončit devítiměsíční čekání na zisk titulu v bodovaném turnaji. Zvládl to ve velkém stylu, porazil van Gerwena 6-2 při průměrném náhozu 109,59.
V tandemu s Lewisem pak počtvrté vyhráli ve World Cup of Darts, ve finále na ně nestačili Nizozemci. Přesto to byl především van Gerwen, kdo se stal Taylorovým největším rivalem. Dravý Nizozemec často ukončoval Taylorovu cestu turnaji. Třeba na World Matchplay, kde anglickou legendu vyprovodil ve finále výsledkem 18-10. V premiérovém vydání Champions League of Darts ovšem za dozoru kamer BBC právě Taylor ve finále vyzrál na van Gerwena.
Příští MS bude poslední kapitolou Taylorovy skvostné kariéry
V lednu letošního roku se Phil Taylor zúčastnil svého 28. Mistrovství světa v řadě a v tomto ohledu srovnal Johna Lowea. Taylor vypadl ve čtvrtfinále, jeho přemožitelem byl Raymond van Barneveld. V interview před 2017 Masters pak Taylor oznámil, že po příštím Mistrovství světa ukončí svou profesionální kariéru, která jej řadí mezi nejúspěšnější britské sportovce v historii a samozřejmě byl zvolen do sportovní síně slávy města Stoke-on-Trent. Phil Taylor byl rovněž nominován na vyznemenání MBE (Member of the Order of the British Empire), které měl získat v roce 2001. Této pocty se ale nakonec nedočkal, kvůli provalení dva roky starého skandálu s obtěžováním dvou slečen po exhibičním utkání ve skotském Fife.
Nejlepší šipkař všech dob
Taylor je prvním šipkařem v historii, který si tímto sportem vydělal více než jeden milion liber. Žádný šipkař nemá v zápasech proti Philu Taylorovi kladnou bilanci. "The Power" je považován za nejlepšího šipkaře všech dob. Vyhrál přes 200 profesionálních turnajů včetně více než osmdesáti hlavních titulů a 16 mistrovství světa. Drží také rekordní série - 8 vítězství na MS v řadě (1995-2002) a 14 finálových účastí v řadě (1994-2007). Taylor byl šestkrát vyhlášen PDC Player of the Year (2006, 2008, 2010, 2011 a 2012) a dvakrát byl též nominován na BBC Sports Personality of the Year (2006 a 2010), přičemž ve druhém případě skončil na druhém místě. Taylor zaznamenal 22 devítišipkových zavření (perfektních legů), včetně jedenácti televizních.
Loňský rozvod přišel Taylora draho
S o tři roky mladší manželkou Yvonne zplodili čtyři potomky, tři dcery Lisu (nar. 1983), Kelly (1989) a Natalie (1992) a syna Chrise (1984). V roce 2014 se však rozešli a při loňském řízení o vyrovnání byl soudcův verdikt nemilosrdný. Taylor musel své bývalé ženě vyplatit 830 tisíc liber a k tomu jí předat pět domů.
Majetek Phila Taylora je odhadován na 3,4 milionu liber, přičemž aktuálně vydělává okolo milionu liber ročně. Taylor také vlastní 8,2% podíl v Professional Darts Corporation, který má sám o sobě hodnotu £575,000. Jeho firma Phil The Power Taylor Ltd. je ohodnocena sumou £758,000.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.