Sportovní články
Pohroma pro sázení: vláda chystá zdanění výher nad 100 tisíc
Do vládního balíčku, který upravuje zdanění hazardu, se na poslední chvíli dostal návrh, který může mít obrovský dopad na sportovní sázení, ale také třeba na poker a loterie.
Foto: Maxpixel
Nepříjemné překvapení pro sázkaře: vláda chystá daň z výher nad 100 tisíc
Ministerstvo financí před dvěma týdny představilo "daňový balíček" jehož součástí je zvýšení daní z alkoholu, tabáku a hazardu. Konkrétně u kurzových sázek se má sazba daně zvýšit z 23 na 25 procent. Samotné sázkaře tahle změna tolik trápit nemusí, alespoň ne napřímo, daň totiž odvádějí sázkové kanceláře a všechny výhry jsou už od jakékoliv další daně osvobozeny. A původně to vypadalo, že se na tom nic nezmění ani po schválení nového zdanění. Ještě než ale o návrhu bude rozhodovat Parlament, objevilo se v něm jedno nepříjemné překvapení.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k balíčku přidala zrušení osvobození výher nad 100 tisíc korun od daně z příjmů. V praxi by to znamenalo, že by úspěšní sázkaři, pokeroví hráči nebo výherci v loteriích (včetně státní Účtenkovky) museli nově začít platit 15% srážkovou daň u všech výher nad 100 000 Kč.
Návrh se přitom objevil až po připomínkovém řízení a projednávání celého materiálu na vládě. To překvapilo i zástupce sázkových kanceláří
"Jsme velmi nepříjemně zaskočeni faktem, že zatímco o úmyslu zvýšení speciální daně jsme dostali informaci v rámci připomínkového řízení, tuto informaci jsme se dozvěděli prostřednictvím médií, což považujeme za hrubě nekorektní. Zdanění výher bylo přidáno do vládního návrhu, aniž by to ministerstvo jakkoli komunikovalo s kterýmkoli subjektem na trhu,“ říká Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek, který zastupuje například sázkovky Fortuna nebo Tipsport. "Udivuje nás to o to více, že paní ministryně jako hlavní argument pro navyšování speciální daně používala výsledky analýzy RIA z roku 2015. Právě tato analýza, jejíž autorem je samo ministerstvo financí, zdaňování výher nedoporučila. Jedním z důvodů byl fakt, že zdanění výher je de facto nespravovatelné, to znamená, že zajištění takové daně by vyžadovalo vysoké náklady, ale velmi nízké výnosy."
Nové zdanění výher by odnesli pokeroví sázkaři i pokeroví hráči
Co by tedy zavedení nové daně znamenalo v praxi? Přesné znění zákona ještě ministerstvo nepředstavilo, z toho co ale víme, vyplývá, že daň by se týkala každé jednorázové výhry nad 100 tisíc korun a peníze by strhával a odváděl rovnou provozovatel - tedy sázková kancelář.
Sázkaři by si tedy museli dávat při sestavování tiketu pozor, aby případná výhra nepřesáhla 100 tisíc, jinak by se museli dělit s ministerstvem financí. Profesionální sázkaři by pak do sázení pravděpodobně museli zapojit celou rodinu. Rozdělit ticket mezi více lidí nezákonné nebude, a pokud jednotlivé výhry nepřesáhnou limit, danit se nemusí. Přesně o tom mluví Marek Herman, když říká, že "zajištění takové daně by vyžadovalo vysoké náklady, ale velmi nízké výnosy."
K absurdním případům může docházet také třeba v pokeru. V pokerových turnajích se v některých případech může vyplatit skončit s horším umístěním a nižší výhrou těsně pod 100 tisíc korun, než tuhle částku překročit. Jak by se daň vymáhala třeba u vysoké živé cash game, se pak dá jen velmi těžko představit.
Výherci Účtenkovky zase určitě ocení, že státu pečlivě dokladují zaplacenou daň z každého nákupu a on jim pak ještě zdaní výhru. "Dobrý den, vyhrál jste auto. Gratulujeme, přijeďte si pro něj a vezměte s sebou 80 tisíc korun na uhrazení daně."
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.