Sportovní články
Českoslovenští a čeští medailisté na Zimních olympijských hrách
Získej BONUSY za registraci ZDARMA! | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Zdarma | Ke vkladu až | ||
350 Kč | 3 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 50 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 6 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS |
Českoslovenští a čeští sportovci získali v historii Zimních olympijských her 56 medailí. Věříme, že další přidají letos v Pekingu. Podívejte se, kteří reprezentanti a reprezentantky dosáhli pod pěti kruhy na pódium.
Kompletní seznam medailí – Bilance na všech ZOH
Vícenásobní olympijští medailisti
Foto: ČTK/AP/Christophe Ena
Českoslovenští a čeští medailisté v historii Zimních olympijských her
Československá a později česká olympijská výprava přivezla ze Zimních olympijských her desítky medailí. Některé vynikající výkony jsou notoricky známé, na jiné se občas trochu zapomíná. V následujícím článku si ale projdeme kompletní medailovou historii našich barev. Vzpomeneme všechny sportovce, kteří reprezentovali naši vlast a vystoupali na ZOH na pódium.
Získejte bonus za registraci a sledujte zimní sporty online
Historicky první medailový zápis patří Rudolfovi Burkertovi
Prvni zimní Hry se konaly v roce 1924. Naše mladá země vyslala do Chamonix 27člennou výpravu, ale na medaili nikdo z československého týmu nedosáhl. Blízko byla čtveřice reprezentantů v závodu vojenských hlídek, která obsadila čtvrté místo.
První medaili tak Čechoslováci slavili až o čtyři roky později. Čestný zápis do naší sportovní historie patří Rudolfovi Burkertovi, který ve švýcarském Svatém Mořici získal bronz ve skoku na lyžích.
Sbírku o 20 let později rozšířili hokejisté, kterým se v první poválečné zimní olympiádě porařilo vybojovat stříbro. Shodou okolností to bylo na stejném místě, kde uspěl Burkert. ZOH 1948 totiž hostil opět St. Moritz. Na další medaili si českoslovenští reprezentanti opět počkali – až do 60. let. Ve Squaw Valley vyhrál stříbro krasobruslař Karol Divín, v Innsbrucku 1964 zase dosáhli hokejisti na bronz.
První zlatou medaili ze ZOH získal Jiří Raška
Další olympijské hry připadly na rok 1968, který se stal jedním z nejvýznamnějších letopočtů v dějinách naší země. Z hlediska sportovních úspěchů zanechal – na rozdíl od geopolitiky – velmi příjemné vzpomínky. Českoslovenští sportovci se zaskvěli vynikajícími výsledky jak na zimních, tak na letních hrách.
V našem článku se samozřejmě zaměříme pouze na únorový Grenoble, kde skokan Jiří Raška triumfoval na středním můstku. Raška se stal prvním československým vítězem zlaté medaile na ZOH, navíc svou hruď ozdobil ještě stříbrem z velkého můstku.
Z Grenoblu poprvé odjížděla československá reprezentace s kompletní sadou medailí. Další stříbro získali hokejisti a sbírku zkompletovala bronzová krasobruslařka Hana Mašková.
Mohlo by vás zajímat: Historie hokeje na ZOH (1964 – 1976)
Zlatý Nepela, další medaile pro hokejisty a skvělá Jeriová
Českoslovenští sportovci byli v zimních sportech čím dál konkurenceschopnější. Památné jsou samozřejmě úspěchy hokejových reprezentantů, kteří se dokázali pravidelně umísťovat na medailových pozicích jak na světovém šampionátu, tak na ZOH – vyhráli bronz v Sapporu 1972, o čtyři roky později přivezli stříbro z Innsbrucku a druhé místo obsadili i na turnaji v Sarajevu 1984.
V 70. a 80. letech se ale prosazovali i individuální českoslovenští sportovci. Krasobruslař Ondrej Nepela vyhrál zlato v Sapporu, běžkařky Helena Šikolová (1972) a Květa Jeriová (1980) si dojely pro bronz na pětikilometrové trati. Jeriová svůj výkon z Lake Placid zopakovala i v Jugoslávii, kde navrch přidala i stříbro ze štafety na 4x5 kilometrů, kterou odjela spolu s Gabrielou Svobodovou, Blankou Paulů a Dagmar Švubovou.
Sarajevo přineslo Československu medailové výsledky v rozmanitém množství sportů. Na bronz totiž dosáhli i skokan Pavel Ploc, krasobrluslař Josef Sabovčík a sjezdařka Olga Charvátová. Co do počtu medailí (6) šlo v té době o nejúspěšnější olympiádu naší země.
Dva českoslovenští skokani na jednom pódiu
Ani z Calgary neojdeli Čechoslováci s prázdnou. V Albertě se dokonce Pavel Ploc a Jiří Malec sešli na bedně, když v závodě na normálním můstku nestačili jen na legendárního Fina Nykänena. Ploc dostal na krk stříbrnou medaili, Malec bronzovou. Mezi dekorovanými sportovci byla také čtveřice bežkařů Radim Nyč, Václav Korunka, Pavel Benc a Ladislav Švanda, která si v závodě na 4x10 kilometrů dojela pro třetí místo.
Poslední zimní olympiádou před rozpadem Československa bylo Albertville 1992, kde se do medailových statistik znovu zapsali skokani na lyžích. Tomáš Goder, František Jež, Jaroslav Sakala a Jiří Parma získali bronz v závodu družstev. Bronz si přivezl také krasobruslař Petr Barna. A stejnou medaili vyhráli i hokejisti – mezi nimi i několik hráčů, kteří se o osm let později postarali o nejvýznamnější sportovní úspěch v historii naší země...
Zlatí hoši z Nagana
Československo se před další olympiádou rozdělilo na dvě samostatné země, ale ani jedna z nich nezískala v Lillehammeru 1994 jedinou medaili. Bylo to poprvé od roku 1956, kdy se žádný český ani slovenský sportovec neobjevil na olympijském pódiu.
Česká výprava si ale vše bohatě vynahradila v Naganu 1998. Ostře sledovaný hokejový turnaj – do kterého poprvé nastoupili i profesionálové z NHL – skončil nečekaným, ale téměř pohádkovým vítězstvím České republiky. Triumf v Naganu přesáhl hranice sportu a stal se součástí české národní identity.
O dechberoucím hokejovém úspěchu byly a ještě budou napsány a natočeny spousty článků, knih, dokumentů a dalších materiálů. Podrobně se mu budeme věnovat i v našem seriálu Historie hokeje na ZOH.
Dvě plus dvě medaile pro Kateřinu Neumannovou
Nebyli to však jen hokejisti, kdo v Naganu zářil. Hned dvě medaile si přivezla i běžkařka Kateřina Neumannová – stříbro ze závodu na 5 km a bronz ze stíhačky. Tím započala bohatá olympijská sbírka jedné z nejúspěšnějších českých sportovkyň všech dob.
Neumannová totiž vyhrála dvě medaile i na následujích dvou ZOH. Ze Salt Lake City ji nakonec patří dvě stříbra, přestože na trati to vypadalo pouze na jeden bronz. Po odhalení dopingu u soupeřek ale došlo k diskvalifikacím a Neumannová si tak dodatečně polepšila.
Čeští fanoušci si však olympiádu v Salt Lake City možná pamatují spíše díky zlatému výkonu Aleše Valenty, který ve finále v akrobatickém lyžování vystřihl nezapomenutelné trojné salto s pěti vruty.
Nezapomenutelný turínský finiš: zlatá tečka Neumannové
Ale v Turíně 2006 už se Neumannová nepochybně postarala o hlavní zážitek. Nejprve rozšířila svou stříbrnou kolekci ve stíhačce na 15 kilometrů, ale vrchol její kariéry měl přijít až na konci italských her...
Neumannová ve strhujícím finiši v závodě na 30 kilometrů volným stylem přespurtovala Yurii Chepalovovou a Justynu Kowalczykovou a ve 33 letech poprvé dosáhla na olympijské zlato. Pro Neumannovou to byly páté a poslední ZOH v kariéře, kterou zakončila s jednou zlatou, čtyřmi stříbrnými a jednou bronzovou medailí.
V běhu na lyžích se o medailový zápis v Turíně postaral také stříbrný Lukáš Bauer. A bronzovou medaili získali čeští hokejisti – bohužel dosud poslední.
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
FORTUNA – získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu. |
Ve Vancouveru vypukla éra Martiny Sáblíkové
Zatímco jednu slavnou olympijskou kariéru Turín uzavřel, další otevřel. Na italském ledě poprvé pod pěti kruhy startovala 18letá rychlobruslařka Martina Sáblíková. Už tehdy měla blízko medaili, na oblíbené pětikilometrové trati skončila pátá. Bylo tedy jasné, že do Vancouveru už pojede jako jedna z hlavních favoritek.
A Sáblíková naplnila svůj potenciál beze zbytku. Po famózních výkonech vyhrála dvě zlata na 3 000 a 5 000 metrech a k tomu přidala ještě bronz z patnáctistovky. O největší české hvězdě budoucích ZOH bylo jasno.
V Kanadě si ale životní závod užila i lyžařka Šárka Záhrobská, která ve slalomu dojela na senzačním třetím místě. Dva bronzové zářezy přidal i Lukáš Bauer – jeden v individuálním závodu na 15 km volně, druhý ve štafětě 4x10 kilometrů spolu s Martinem Jakšem, Jiřím Magálem a Martinem Koukalem.
Biatlonisté proměnili Soči v nejúspěšnější českou ZOH
Sáblíková svou pozici elitní vytrvalostní rychlobruslařky potvrdila i v Sochi 2014, kde znovu úřadovala na trati 5 000 m. K tomu přidala stříbro na trojce a výrazně tak přispěla k rekordní sbírce české výpravy: osm medailí, z toho dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové.
Kromě Sáblíkové získala nejcennější kov také Eva Samková, pro kterou to byla ve 20 letech první olympijská účast. Talent české závodnice ve snowboardcrossu naznačoval, že nepůjde o její poslední medaili ze ZOH.
V Soči se skvěle dařilo i biatlonové reprezentaci. Ondřej Moravec (stíhačka) a Gabriela Soukalová (hromadný start) získali stříbro v individuálních závodech. Oba si stejnou medaili vybojovali i ve smíšené štafetě, v níž závodili spolu s Veronikou Vítkovou a Jaroslavem Soukupem.
Tím biatlonový účet nekončil. Moravec totiž dosáhl ještě na bronz v závodu s hromadným startem a Soukup přidal třetí místo ve sprintu. Celkem tak biatlonisté a biatlonistky získali pro Česko hned pět medailí.
Historický double Ester Ledecké v Koreji
Také v korejském Pchjongčchangu měla česká olympijská výprava reprezentantku s báječným debutem. Ester Ledecká se postarala o historický zápis – nejen v českém, ale ve světovém měřítku. Vyhrála totiž dvě zlaté medaile ve dvou kompletně odlišných disciplínách. To se do té doby nikomu na ZOH nepodařilo.
Ledecká jela do Koreje jakožto favoritka v paralelním obřím slalomu na snowboardu, ve kterém závodila už v Soči. Ale její úspěch v lyžařském Super-G nečekal při její premiéře zřejmě nikdo. Ve 22 letech však česká obojživelnice ujela olympijskou trať v nejkratším čase a vystoupala na vrchol. O týden později potvrdila svou pozici královny v její silnější disciplíně a vyhrála druhé zlato.
Výkony Ledecké budou pro české fanoušky vždy první asociací se ZOH 2018, ale je třeba připomenout, že i další naši sportovci byli v Koreji úspěšní. Sáblíková skončila stříbrná na pětce a na rychlobruslařské trati se radovala i Karolína Erbanová, která získala bronz v závodě na 500 metrů.
Biatlonistům se také dařilo ve sprintu – Michal Krčmář vybojoval stříbro, Veronika Vítková bronz. S bronzem se do Čech tentokrát vracela i snowboardistka Samková. Dohromady tak čeští olympionici přivezli z Pchjongčchangu sedm medailí.
Historický přehled všech československých a českých medailí ze ZOH
V následující tabulce si můžete prohlédnout seznam všech medailistů Československa a České republiky v historii Zimních olympijských her.
Seznam českovenských a českých vítězů medailí na ZOH | |||
ZOH | Sportovec | Sport | Medaile |
1928 | Rudolf Burkert | skoky na lyžích | bronz |
1948 | mužský národní tým | hokej | stříbro |
1960 | Karol Divín | krasobruslení | stříbro |
1964 | mužský národní tým | hokej | bronz |
1968 | Jiří Raška | skoky na lyžích | zlato |
1968 | Jiří Raška | skoky na lyžích | stříbro |
1968 | mužský národní tým | hokej | stříbro |
1968 | Hana Mašková | krasobruslení | bronz |
1972 | Ondrej Nepela | krasobruslení | zlato |
1972 | Helena Šikolová | běh na lyžích | bronz |
1972 | mužský národní tým | hokej | bronz |
1976 | mužský národní tým | hokej | stříbro |
1980 | Květa Jeriová | běh na lyžích | bronz |
1984 | mužský národní tým | hokej | stříbro |
1984 | Květa Jeriová Blanka Paulů Gabriela Svobodová Dagmar Švubová | běh na lyžích | stříbro |
1984 | Olga Charvátová | alpské lyžování | bronz |
1984 | Květa Jeriová | běh na lyžích | bronz |
1984 | Pavel Ploc | skoky na lyžích | bronz |
1984 | Josef Sabovčík | krasobruslení | bronz |
1988 | Pavel Ploc | skoky na lyžích | stříbro |
1988 | Jiří Malec | skoky na lyžích | bronz |
1988 | Pavel Benc Václav Korunka Radim Nyč Ladislav Švanda | běh na lyžích | bronz |
1992 | Petr Barna | krasobruslení | bronz |
1992 | národní tým | hokej | bronz |
1992 | Tomáš Goder František Jež Jiří Parma Jaroslav Sakala | skoky na lyžích | bronz |
1998 | mužský národní tým | hokej | zlato |
1998 | Kateřina Neumannová | běh na lyžích | stříbro |
1998 | Kateřina Neumannová | běh na lyžích | bronz |
2002 | Aleš Valenta | akrobatické lyžování | zlato |
2002 | Kateřina Neumannová | běh na lyžích | stříbro |
2002 | Kateřina Neumannová | běh na lyžích | stříbro |
2006 | Kateřina Neumannová | běh na lyžích | zlato |
2006 | Kateřina Neumannová | běh na lyžích | stříbro |
2006 | Lukáš Bauer | běh na lyžích | stříbro |
2006 | mužský národní tým | hokej | bronz |
2010 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | zlato |
2010 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | zlato |
2010 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | bronz |
2010 | Šárka Záhrobská | alpské lyžování | bronz |
2010 | Lukáš Bauer | běh na lyžích | bronz |
2010 | Lukáš Bauer Martin Jakš Martin Koukal Jiří Magál | běh na lyžích | bronz |
2014 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | zlato |
2014 | Eva Samková | snowboarding | zlato |
2014 | Ondřej Moravec | biatlon | stříbro |
2014 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | stříbro |
2014 | Gabriela Soukalová | biatlon | stříbro |
2014 | Ondřej Moravec Gabriela Soukalová Jaroslav Soukup Veronika Vítková | biatlon | stříbro |
2014 | Ondřej Moravec | biatlon | bronz |
2014 | Jaroslav Soukup | biatlon | bronz |
2018 | Ester Ledecká | alpské lyžování | zlato |
2018 | Ester Ledecká | snowboarding | zlato |
2018 | Michal Krčmář | biatlon | stříbro |
2018 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | stříbro |
2018 | Karolína Erbanová | rychlobruslení | bronz |
2018 | Eva Samková | snowboarding | bronz |
2018 | Veronika Vítková | biatlon | bronz |
2022 | Ester Ledecká | snowboarding | zlato |
2022 | Martina Sáblíková | rychlobruslení | bronz |
Bilance Česka a Československa na ZOH dle počtu vyhraných medailí
Podívejte se, kolik a jakých medailí si naše výprava přivezla z jednotlivých ZOH.
Přehled ZOH podle československých/českých medailí | ||||
ZOH | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkem |
1924 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1928 | 0 | 0 | 1 | 1 |
1932 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1936 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1948 | 0 | 1 | 0 | 1 |
1952 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1956 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1960 | 0 | 1 | 0 | 1 |
1964 | 0 | 0 | 1 | 1 |
1968 | 1 | 2 | 1 | 4 |
1972 | 1 | 0 | 2 | 3 |
1976 | 0 | 1 | 0 | 1 |
1980 | 0 | 0 | 1 | 1 |
1984 | 0 | 2 | 4 | 6 |
1988 | 1 | 1 | 1 | 3 |
1992 | 0 | 0 | 3 | 3 |
1994 | 0 | 0 | 0 | 0 |
1998 | 1 | 1 | 1 | 3 |
2002 | 1 | 2 | 0 | 3 |
2006 | 1 | 2 | 1 | 4 |
2010 | 2 | 0 | 4 | 6 |
2014 | 2 | 4 | 2 | 8 |
2018 | 2 | 2 | 3 | 7 |
2022 | 1 | 0 | 1 | 2 |
Celkem | 12 | 19 | 27 | 58 |
Vícenásobní čeští a českoslovenští medailisté ze ZOH
Prohlédněte si kompletní seznam československých a českých sportovců, kteří na ZOH získali dvě nebo více medailí.
Vícenásobní medailisti z Československa a ČR v historii ZOH | ||||
Sportovec | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkem |
Martina Sáblíková | 3 | 2 | 2 | 7 |
Kateřina Neumannová | 1 | 4 | 1 | 6 |
Jiří Holík | 0 | 2 | 2 | 4 |
Ester Ledecká | 3 | 0 | 0 | 3 |
Robert Lang | 1 | 0 | 2 | 3 |
František Pospíšil | 0 | 2 | 1 | 3 |
Oldřich Machač | 0 | 2 | 1 | 3 |
Ondřej Moravec | 0 | 2 | 1 | 3 |
Josef Černý | 0 | 1 | 2 | 3 |
Květa Jeriová | 0 | 1 | 2 | 3 |
Lukáš Bauer | 0 | 1 | 2 | 3 |
Vladimír Dzurilla | 0 | 1 | 2 | 3 |
Jiří Raška | 1 | 1 | 0 | 2 |
Vladimír Růžička | 1 | 1 | 0 | 2 |
Dominik Hašek | 1 | 0 | 1 | 2 |
Eva Samková | 1 | 0 | 1 | 2 |
Jaromír Jágr | 1 | 0 | 1 | 2 |
Jaroslav Špaček | 1 | 0 | 1 | 2 |
Jiří Šlégr | 1 | 0 | 1 | 2 |
Martin Ručínský | 1 | 0 | 1 | 2 |
Martin Straka | 1 | 0 | 1 | 2 |
Milan Hejduk | 1 | 0 | 1 | 2 |
Milan Hnilička | 1 | 0 | 1 | 2 |
Richard Šmehlík | 1 | 0 | 1 | 2 |
Gabriela Soukalová | 0 | 2 | 0 | 2 |
Milan Chalupa | 0 | 2 | 0 | 2 |
Bohuslav Šťastný | 0 | 1 | 1 | 2 |
Eduard Novák | 0 | 1 | 1 | 2 |
Igor Liba | 0 | 1 | 1 | 2 |
Ivan Hlinka | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jan Klapáč | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jaroslav Jiřík | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jaroslav Soukup | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jiří Holeček | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jiří Kochta | 0 | 1 | 1 | 2 |
Josef Horešovský | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jozef Golonka | 0 | 1 | 1 | 2 |
Miloslav Hořava | 0 | 1 | 1 | 2 |
Pavel Ploc | 0 | 1 | 1 | 2 |
Václav Nedomanský | 0 | 1 | 1 | 2 |
Veronika Vítková | 0 | 1 | 1 | 2 |
Vladimír Martinec | 0 | 1 | 1 | 2 |
Vladimír Nadrchal | 0 | 1 | 1 | 2 |
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
FORTUNA – získej bonus až 6 000 Kč + 300 Kč Vyber si z široké nabídky sázkových příležitostí. Zaregistruj se online a získej 300 Kč zdarma za ověření účtu a bonus až 6 000 Kč ke vkladu. |
1️⃣ Kolik medailí získali čeští sportovci na ZOH?
Češkoslovenští a čeští reprezentanti získali v historii ZOH celkem 56 medailí (včetně ZOH 2018). Kompletní seznam medailistů najdete v článku.
2️⃣ Kdo je nejúspěšnější český sportovec na zimní olympiádě?
Martina Sáblíková a Kateřina Neumannová získaly po šesti medailích. Prohlédněte si přehled vícenásobných medailistů a medailistek.
3️⃣ Ze kterých ZOH přivezli čeští sportovci nejvíce medailí?
Co do počtu cenných kovů byly nejúspěšnější ZOH 2014 v Soči. Češi a češky vybojovali osm medailí. Uvnitř článku najdete bilanci z každých ZOH.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu
Zimní olympiádu bude v roce 2022 hostit čínský Peking 👌. Olympijské hry budou ostře sledovány také v České republice, máme šance na spoustu...
Lední hokej na ZOH 2022 - soupisky, týmy, program a výsledky
Hokejový turnaj je nedílnou součástí zimní olympiády v Pekingu 2022. 🏒 V článku najdete vše podstatné. ✅ Podívejte se na týmy, program i...
Historie hokeje na zimních olympijských hrách (1.)
Náš seriál o historii ledního hokeje na olympijských hrách podrobně zmapuje všechny hokejové zastávky na ZOH. První díl popisuje počátky hokeje.