Sportovní články
Historie Mistrovství světa ve fotbale (10.) – MS 1966
Získej BONUSY za registraci ZDARMA! | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Zdarma | Ke vkladu až | ||
350 Kč | 3 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 50 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 6 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS |
Když po druhé světové válce skončily spory britských fotbalových asociací s FIFA, bylo téměř jisté, že na ostrovech jednou zakotví Mistrovství světa ve fotbale. O dvacet let později se tak skutečně stalo. Anglie v roce 1966 uspořádala nejslavnější fotbalový turnaj. Domácí země na tehdejší šampionát dodnes vzpomíná s nostalgií.
MS v Anglii bez ČSSR – Africký bojkot
Psí hrdina Pickles – Základní skupiny
Brazilský šok – Italské zklamání
Fenomenální Eusébio – Vypjatá čtvrtfinále
Semifinálové zápasy – Finále MS 1966
Hurstův sporný gól – Hat-trick omylem
<< předchozí díl – následující díl >>
Foto: ČTK/AP/Anonymous
Britské týmy v kvalifikaci propadly, Čechoslováci nezastavili Eusébia
Anglie získala právo organizovat FIFA World Cup díky kongresu v Římě, kde 22. srpna 1960 dostala přednost před nabídkami Západního Německa a Španělska. Šampionát v Anglii se jako první vyznačoval marketingovými aktivitami. Turnaj měl například svého maskota či oficiální logo.
Domácí měli samozřejmě garantovanou účast. Ještě, že tak, britským zemím se totiž v kvalifikaci vůbec nedařilo. Na anglickém šampionátu chyběly reprezentace Skotska, Walesu i Severního Irska.
Závěrečný turnaj si bohužel nezahrálo ani Československo, které nenavázalo na úspěch z Chile. Naši reprezentanti skončili v kvalifikační skupině druzí za Portugalskem, které k premiérové účasti na šampionátu dotáhl zejména vynikající Eusébio, jenž v šesti zápasech nastřílel sedm gólů.
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
BETANO – získej zdarma 350 Kč za registraci Dokonči snadnou a rychlou online registraci. Získej 350 Kč zdarma za ověření účtu a sleduj livestreamy 1. fotbalové ligy zdarma. |
Hromadný bojkot afrických zemí
Kvůli apartheidu byla vyřazena Jihoafrická republika, které FIFA znovu umožnila hrát její soutěže až v roce 1992. Anglický turnaj ovšem neproběhl pouze bez JAR, nezasáhla do něj žádná africká země.
Nikdo totiž nezasáhl ani do kvalifikace. Africké fotbalové asociace se totiž rozhodly hromadně bojkotovat MS. Nelíbilo se jim usnesení FIFA z roku 1964, které nutilo tři nejlepší africké týmy sehrát play-off s vítězem asijské části – o jediné místo na šampionátu.
Africké reprezentace se tedy odmítaly účastnit kvalifikačního procesu, dokud nebude mít černý kontinent jistotu jednoho místa na finálovém turnaji. Bojkot opravdu přiměl FIFA ke změně a od roku 1970 už měla Afrika garantovaného účastníka MS.
Pes Pickles prvním hrdinou šampionátu
Ani přípravy na hlavní turnaj neproběhly zcela v klidu. Před šampionátem totiž byla z vitríny ukradena vítězná trofej. Začalo celonárodní pátrání, které o týden později ukončil pes jménem Pickles.
Pickles v londýnském křoví vyčmuchal pohár, který byl zabalený do novin. Z Picklese se rázem stala celebrita. Objevil se v televizi, a dokonce si zahrál i v několika filmech. Picklesův obojek je dodnes vystaven v Národním fotbalovém muzeu v Manchesteru.
Los základních skupin poprvé přenášela televize
Formát šampionátu zůstal stejný jako na předchozím mistrovství. Šestnáct účastníků bylo rozděleno do čtyř základních skupin. Los poprvé v historii vysílala televize. Týmy Anglie, Brazílie, Itálie a Západního Německa byly nasazené.
Anglie pro MS 1966 využila osmi stadionů. Kromě Wembley Stadium se hrálo v Londýně také na dnes již zbouraném White City Stadium. Mistrovství zavítalo i do Manchesteru, Liverpoolu, Birminghamu, Sheffieldu, Sunderlandu a Middlesbrough.
Už předchozí šampionát ovlivnila změna taktiky, se kterou mužstva nastupovala do zápasů. Stále častěji se myslelo na defenzivu a na MS 1966 tento trend pokračoval.
Angličané ve skupině neobdrželi žádný gól
Anglie svou skupinu vyhrála se skóre 4:0. Své domácí představení zahájila bezgólovou remízou s Uruguayí, následně vyhrála 2:0 s Mexikem i s Francií. Oba góly do francouzské sítě vstřelil Roger Hunt, který jednou skóroval už proti Mexiku.
Všechny zápasy této skupiny se odehrály ve Wembley, pouze s jednou výjimkou. Vítězství Uruguaye proti Francii (2:1) sledovali diváci na londýnském White City Stadium. Uruguayci díky tomu postoupili z druhého místa.
Světovému fotbalu se představil Císař Franz Beckenbauer
Ve druhé skupině se dařilo Západním Němcům a Argentincům, kteří posbírali shodně pět bodů. Německý tým se uvedl výhrou 5:0 nad Švýcarskem, k níž dvěma góly přispěl „Kaiser“ Franz Beckenbauer.
Švýcaři se Španěly na dvě fotbalové velmoci nestačili a MS pro ně skončilo už po třech utkáních. Pro Švýcarsko to byl druhý závěrečný turnaj v řadě, který opouštěli se třemi porážkami.
Šokující vyřazení Brazílie zpečetil Eusébio
Velký šok přinesla Skupina 3, která měla jasného favorita – Brazílii. Vítězové posledních dvou mistrovství světa přijeli do Anglie se skvělým týmem. A ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k překvapení. Brazílie díky brankám Pelého a Garrinchy porazila Bulharsko 2:0.
Jenže ve druhém utkání úřadující šampioni nestačili na Maďarsko, kterému podlehli 1:3. Portugalci poté zdolali Brazílii stejným výsledkem, na čemž se dvěma přesnými zásahy podílel famózní střelec Eusébio.
Kanonýr Benfiky na anglickém šampionátu zastínil Pelého. Portugalsko vyhrálo všechny tři zápasy základní skupiny a do čtvrtfinále ho doprovodilo Maďarsko. Brazilci byli překvapivě vyřazeni už v základní skupině.
Severní Korea zaskočila Itálii
Možná ještě větší překvapení, než jakým bylo vypadnutí Brazilců, přinesla Skupina 4. V závěrečném utkání totiž Severní Korea porazila Itálii 1:0 v Ayresome Parku v Middlesbrough, díky čemuž předskočila Azzurri v celkové tabulce.
Itálie se z šampionátu poroučela už po úvodní skupině a mohla jen závidět hráčům Sovětského svazu, kteří přehráli všechny tři soupeře. Podceňovaní Severokorejci postoupili z druhého místa mezi nejlepších osm týmů turnaje, což se do té doby žádné asijské zemi nepodařilo.
Eusébio odmítl další překvapení, čtyřmi góly obrátil zápas s KLDR
A nemuselo zůstat jen u toho. Úžasné tažení outsidera pokračovalo i ve čtvrtfinále. Severní Korea opařila Portugalce a v prvních 22 minutách jim nastřílela tři góly. Při již zmíněném defenzivním trendu, jakým se světový fotbal ubíral, vypadalo vedení 3:0 více než nadějně.
Portugalský tým měl ale v útoku nejlepšího hráče turnaje: „Černého pantera“ Eusébia. Rodák z Mozambiku sám čtyřmi brankami otočil průběh zápasu a José Augusto pak jen dodal tečku brankovému zápisu. Portugalci vyhráli 5:3 a přeci jen prošli do semifinále.
Západní Německo postoupilo přes oslabenou Uruguay
Velký rozruch způsobil i souboj Západního Německa s Uruguayí. Ten sice dopadl 4:0 ve prospěch Němců, ale zápas provázely četné kontroverze. Anglický rozhodčí Finney odpustil jednomu z německých hráčů ruku na brankové čáře, k tomu vyloučil dva Uruguayce.
Výsledek byl ovšem jednoznačný, už v 11. minutě poslal Němce do vedení Helmut Haller, toho času působící v Boloni. Haller nakonec skóre také uzavíral, mezi jeho dva góly se ještě vklínili hvězdní střelci Beckenbauer a Seeler.
Také Anglie odehrála velmi vypjaté čtvrtfinále
Bez kontroverze se neobešel ani čtvrtfinálový duel Anglie s Argentinou. Devadesát tisíc diváků ve Wembley oslavovalo jedinou branku utkání, o níž se v 78. minutě postaral Geoff Hurst.
Tou dobou už hráli Argentinci oslabeni o vyloučeného Antonia Rattína. Ten proti verdiktu rozhodčího protestoval, a dokonce odmítl opustit hrací plochu. Rattína musela eskortovat policie.
Lev Jašin potvrzoval kvality nejlepšího světového brankáře
Sovětskou branku na MS 1966 hájil stejně jako před čtyřmi lety Lev Jašin, který byl na rozdíl od minulého šampionátu ve své obvyklé – tedy výtečné – formě. Jašin předvedl skvělý výkon i ve čtvrtfinále s Maďarskem.
Překonal jej pouze Ferenc Bene, který ovšem pouze upravil na konečných 1:2. Igor Chislenko a Valeriy Porkuyan svými góly poslali SSSR mezi nejlepší čtyři výběry šampionátu.
Semifinále v režii bratří Charltonů a Franze Beckenbauera
Semifinále Anglie versus Portugalsko měl původně hostit Goodison Park v Liverpoolu, ale zápas byl přeložen do Wembley, které mělo větší kapacitu. Hlavní roli v tomto utkání sehráli bratři Charltonové. Bobby vstřelil oba anglické góly, Jack se zase podepsal na jediné portugalské brance – po jeho ruce totiž Eusébio snižoval z penalty. Anglie vyhrála 2:1 a na domácím mistrovství světa postoupila do finále.
Druhý semifinálový zápas skončil rovněž výsledkem 2:1. Postup do finále si zajistili Západní Němci. Opět se prosadili fotbalisti, kteří už skórovali ve skupině i v čtvrtfinále. První gól vsítil znovu Haller, o vítěznou branku se postaral Beckenbauer. Porkuyan sice v 88. minutě snížil, ale Sovětský svaz už se na vyrovnání nezmohl.
Eusébio zakončil šampionát s devíti vstřelenými brankami
Aby toho nebylo málo, stejné skóre přineslo i utkání o bronz. Nejlepší střelec šampionátu Eusébio upravil svou bilanci na devět gólů, když ve 12. minutě proměnil další penaltu.
Za Sověty před koncem první půle srovnal Malofeyev. Rozhodující branku si až pro 89. minutu schoval José Augusto Torres, který vystřelil Portugalsku třetí místo.
Hektické finále ve Wembley se muselo prodlužovat
Mistrovství světa ve fotbale 1966 nabídlo poslední černobílý přenos finálového utkání světového šampionátu. Přímo ve Wembley navštívilo rozhodující utkání přes 96 tisíc diváků.
Ti se těšili na vítězství domácích fotbalistů, ale místo toho ve 13. minutě otevřel skóre Haller. Už o čtyři minuty později ale Angličané vyrovnali, po centru z přímého kopu se hlavou prosadil Hurst.
Němci mohli znovu odskočit těsně před poločasovou přestávkou, jenže Seelerovu střelu konečky prstů vytáhl Gordon Banks. A když v 78. minutě poslal Martin Peters Anglii do vedení 2:1, vypadalo to, že Three Lions míří za titulem.
Minutu před koncem však Němci dostali výhodu přímého kopu, po jehož rozehrání došlo k několika odrazům ve vápně. Následně míč napálil do branky Wolfgang Weber, a tak poprvé v historii došlo na prodloužení ve finále FIFA World Cup.
Hurstův slavný gól je dodnes předmětem diskuzí
Angličané byli v prodloužení lepším týmem. Bobby Charlton nastřelil brankovou konstrukci a to samé učinil i Geoff Hurst ve 101. minutě. Hurstova střela se od břevna odrazila svisle dolů a po odrazu od země vypadla z brány.
Rozhodčí Dienst si nebyl jist, zda míč přešel brankovou čáru, a konzultoval situaci s asistentem Bahramovem z Ázerbájdžánu. Ten švýcarskému sudímu poradil uznat gól. Čtyři sta milionů diváků sledovalo tento moment na televizních obrazovkách, přesto se dodnes vedou spory o tom, zda Hurst skutečně dopravil míč do brány.
Z náhradníka hrdinou finálového zápasu
V závěru prodloužení museli němečtí hráči riskovat a vysouvali se vstříc anglické brance. Toho využil Bobby Moore, který minutu před koncem získal míč a dlouhou přihrávkou poslal Hursta do úniku. Hurst tvrdou střelou vstřelil svůj třetí gól v utkání, což se dosud nikomu jinému ve finále mistrovství světa nepodařilo.
Všechny zápasy ve skupině přitom Hurst strávil pouze na lavičce. Šanci dostal až ve čtvrtfinále proti Argentině, do kterého nemohl nastoupit zraněný Jimmy Greaves. Čtyřiadvacetiletý náhradník se uvedl rozhodující brankou a kouč Alf Ramsey mu poté důvěřoval i ve zbylém průběhu vyřazovacích bojů.
Hat-trick místo odkopu na tribunu
Hurstovi patřil finálový večer, především jeho zásluhou Anglie zvítězila 4:2 a stala se třetí reprezentací, která triumfovala na domácím MS. V letech 1930 to dokázala Uruguay a na MS 1934 zase Itálie.
Hurst po zápase přiznal, že svého hat-tricku dosáhl tak trochu omylem. Při posledním úniku totiž pouze zamýšlel nakopnout míč co nejdál na tribunu, aby uběhlo co nejvíce času. Místo toho ale jeho kop skončil v bráně.
Výjimečný výkon na MS 1966 učinil z Hursta jednu z největších legend bohaté anglické fotbalové historie. Sir Geoffrey Hurst je od roku 1979 členem Řádu britského impéria.
Finále ve Wembley ale nepřineslo poslední kontroverzní moment Hursta v souboji se Západním Německem. Na dalším MS byl Hurst aktérem dalšího sporného gólu proti stejnému soupeři. O tom se ale více dozvíte v příštím dílu...
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
BETANO – získej zdarma 350 Kč za registraci Dokonči snadnou a rychlou online registraci. Získej 350 Kč zdarma za ověření účtu a sleduj livestreamy 1. fotbalové ligy zdarma. |
MS 1966 ve fotbale – souhrn tabulek, výsledky zápasů
MS ve fotbale 1966 – zápasy v základních skupinách | |||
Skupina 1 | |||
11.7.1966 | Anglie | Uruguay | 0:0 |
13.7.1966 | Francie | Mexiko | 1:1 |
15.7.1966 | Uruguay | Francie | 2:1 |
16.7.1966 | Anglie | Mexiko | 2:0 |
19.7.1966 | Mexiko | Uruguay | 0:0 |
20.7.1966 | Anglie | Francie | 2:0 |
Skupina 2 | |||
12.7.1966 | Západní Německo | Švýcarsko | 5:0 |
13.7.1966 | Argentina | Španělsko | 2:1 |
15.7.1966 | Španělsko | Švýcarsko | 2:1 |
16.7.1966 | Argentina | Západní Německo | 0:0 |
19.7.1966 | Argentina | Švýcarsko | 2:0 |
20.7.1966 | Západní Německo | Španělsko | 2:1 |
Skupina 3 | |||
12.7.1966 | Brazílie | Bulharsko | 2:0 |
13.7.1966 | Portugalsko | Maďarsko | 3:1 |
15.7.1966 | Maďarsko | Brazílie | 3:1 |
16.7.1966 | Portugalsko | Maďarsko | 3:0 |
19.7.1966 | Portugalsko | Brazílie | 3:1 |
20.7.1966 | Maďarsko | Bulharsko | 3:1 |
Skupina 4 | |||
12.7.1966 | Sovětský svaz | Severní Korea | 3:0 |
12.7.1966 | Itálie | Chile | 2:0 |
15.7.1966 | Chile | Severní Korea | 1:1 |
16.7.1966 | Sovětský svaz | Itálie | 1:0 |
19.7.1966 | Severní Korea | Itálie | 1:0 |
20.7.1966 | Sovětský svaz | Chile | 2:1 |
MS ve fotbale 1966 - tabulky základních skupin | |||||||
Skupina 1 | |||||||
1. | Anglie | 3 | 2 | 1 | 0 | 4:0 | 5 |
2. | Uruguay | 3 | 1 | 2 | 0 | 2:1 | 4 |
3. | Mexiko | 3 | 0 | 2 | 1 | 1:3 | 2 |
4. | Francie | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:5 | 1 |
Skupina 2 | |||||||
1. | Záp. Německo | 3 | 2 | 1 | 0 | 7:1 | 5 |
2. | Argentina | 3 | 2 | 1 | 0 | 4:1 | 5 |
3. | Španělsko | 3 | 1 | 0 | 1 | 4:5 | 2 |
4. | Švýcarsko | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:9 | 0 |
Skupina 3 | |||||||
1. | Portugalsko | 3 | 3 | 0 | 0 | 9:2 | 6 |
2. | Maďarsko | 3 | 2 | 0 | 1 | 7:5 | 4 |
3. | Brazílie | 3 | 1 | 0 | 2 | 4:6 | 2 |
4. | Bulharsko | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:8 | 0 |
Skupina 4 | |||||||
1. | Sovětský svaz | 3 | 3 | 0 | 0 | 6:1 | 6 |
2. | Severní Korea | 3 | 1 | 1 | 1 | 2:4 | 3 |
3. | Itálie | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:2 | 2 |
4. | Chile | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:5 | 1 |
MS ve fotbale 1966 – čtvrtfinále | |||
23.7.1966 | Anglie | Argentina | 1:0 |
23.7.1966 | Západní Německo | Uruguay | 4:0 |
23.7.1966 | Sovětský svaz | Maďarsko | 2:1 |
23.7.1966 | Portugalsko | Severní Korea | 5:3 |
MS ve fotbale 1966 – semifinále | |||
25.7.1966 | Západní Německo | Sovětský svaz | 2:1 |
26.7.1966 | Anglie | Portugalsko | 2:1 |
MS ve fotbale 1966 – o 3. místo | |||
28.7.1966 | Portugalsko | Sovětský svaz | 2:1 |
MS ve fotbale 1966 – finále | |||
30.7.1966 | Anglie | Západní Německo | 4:2 pp. |
Nejlepší střelci MS ve fotbale 1966 | ||
Góly | Hráč | Země |
9 | Eusébio | Portugalsko |
6 | Helmut Haller | Západní Německo |
4 | Geoff Hurst Ferenc Bene Valeriy Porkuyan Franz Beckenbauer | Anglie Maďarsko Sovětský svaz Západní Německo |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mistrovství světa ve fotbale 2022: program a informace
Podívejte se na kompletní informace ✔️ o mistrovství světa ve fotbale 2022, ⚽️ které se koná v Kataru.
Historie Ligy mistrů ve fotbale (1.)
Nejprestižnější klubová fotbalová ⚽ soutěž s názvem Liga mistrů je tu už od roku 1992. Projděte si s námi první tři ročníky slavné ⭐ Champions...
Historie hokeje na zimních olympijských hrách (1.)
Náš seriál o historii ledního hokeje na olympijských hrách podrobně zmapuje všechny hokejové zastávky na ZOH. První díl popisuje počátky hokeje.