Sportovní články
Historie Mistrovství světa ve fotbale (18.) – MS 1998
Získej BONUSY za registraci ZDARMA! | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Zdarma | Ke vkladu až | ||
350 Kč | 3 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 50 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 6 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS |
Francie v roce 1998 podruhé v historii uspořádala Mistrovství světa ve fotbale. Domácí diváci nemohli prožít lepší šampionát, Les Bleus poprvé získali vytoužený titul světových šampionů. MS 1998 přineslo mnoho památných zápasů a skvělých gólů. O šest z nich se postaral nejlepší střelec turnaje Davor Šuker, který se výrazně podílel na historickém úspěchu chorvatského týmu.
Francie pořadatelem – Kvalifikace
Herní systém – Základní skupiny
Osmifinále – První zlatý gól
Anglie vs. Argentina – Beckham vyrvrhelem
Čtvrtfinále – Bergkampův gól
Chorvatská pohádka – Semifinále
Nečekaný hrdina – Kanonýr Šuker
Finále MS 1998 – Zidane střelcem
<< předchozí díl – následující díl >>
Foto: ČTK/imago sportfotodienst
Česká reprezentace po úspěšném Euru do Francie nepostoupila
Francie poprvé uspořádala Mistrovství světa ve fotbale už v roce 1938 a po šedesáti letech měla znovu tu čest, o čemž rozhodlo hlasování 2. července 1992 v Curychu. O šampionát usilovalo kromě Francie také Maroko, ale hlasování dopadlo 12:7 ve francouzský prospěch.
Původně měla o MS 1998 zájem i Anglie, ta ale svou žádost stáhla, protože se soustředila na úspěšnou kandidaturu o pořadatelství Eura 96. Právě na anglickém ME došli čeští fotbalisti až do finále. Jenže na tento úžasný výsledek bohužel nenavázali.
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
BETANO – získej zdarma 350 Kč za registraci Dokonči snadnou a rychlou online registraci. Získej 350 Kč zdarma za ověření účtu a sleduj livestreamy 1. fotbalové ligy zdarma. |
Češi se v kvalifikační skupině potkali se Slováky
Kvalifikační skupiny se rozehrály už na jaře roku 1996, ale Češi první zápas odehráli až v září. To už měli za sebou stříbrný úspěch z Eura. Po jasné výhře 6:0 nad Maltou a remíze 0:0 se Španělskem se zdálo, že národní tým by ve skupině měl bojovat o první místo.
Jenže už v listopadu přišla porážka 0:1 v Jugoslávii, kterou zařídil Predrag Mijatović, tehdy hráč Realu Madrid. Čechům nevyšla ani odveta na Letné (1:2) a po další prohře o gól ve Španělsku už bylo prakticky jasné, že MS 1998 se našich reprezentantů týkat nebude.
Podobně na tom byli Slováci, přestože jejich šance trvala o něco déle. Díky příznivému losu nasbírali ze začátku dost bodů, bylo ale zřejmé, že vše rozhodne až podzim 1997. Slovensko mělo vše ve svých rukou poté, co koncem léta vyhrálo 2:1 nad Českem. Jenže ze zářijových utkání s Jugoslávií a Španělskem získalo pouze jeden bod.
Závěrečné derby bývalé federace tak přišlo na Letnou navštívit jen něco přes pět tisíc diváků. Češi jej rozhodli až ve druhé půli, vítězství 3:0 zajistili Vladimír Šmicer, Horst Siegl a Jiří Novotný.
Česko i Slovensko tak nasbíralo shodně po 16 bodech, pomocná kritéria kvalifikační skupiny umístila výše českou reprezentaci. Jenže od druhého místa a postupu do baráže nás dělilo propastných sedm bodů.
Závěrečný turnaj rozšířen na 32 týmů, Chorvati mezi debutanty
Do Francie místo Čechů a Slováků mířily reprezentace Španělska a Jugoslávie. Dveře na šampionát zůstaly zavřeny i pro Uruguay, Rusko či Švédsko, které přitom na posledním MS obsadilo bronzovou příčku.
Z premiérové účasti se naopak mohly radovat Chorvatsko, Jamajka, Japonsko a Jihoafrická republika. Jistou roli v tom hrála i nevyhnutelná početní expanze, světový šampionát už byl velkolepou událostí, o kterou projevovaly zájem výběry téměř z každého koutu světa (do kvalifikace zasáhlo 174 reprezentací).
Počet účastníků závěrečného turnaje byl rozšířen z 24 na 32 týmů. Ty byly rozděleny do osmi skupin po čtyřech. Do vyřazovací části postupovaly první dva celky z každé skupiny. V play-off bylo poprvé zavedeno pravidlo o zlatém gólu (gól v prodloužení znamenal okamžitý konec zápasu).
Norové díky strhujícímu závěru porazili Brazílii a vybojovali postup
Zahajovací zápas proběhl 10. června a na trávník zbrusu nového Stade de France na pařížském předměstí Saint-Denis vyběhli úřadující šampioni z Brazílie spolu se Skoty. Už po pěti minutách vidělo 80 tisíc diváků úvodní gól šampionátu, vstřelil jej César Sampaio. John Collins sice ještě v první půli vyrovnal z penalty, ale o vítězství Brazílie rozhodl Boydův vlastní gól ze 78. minuty.
O pár hodin později si Maročané s Nory rozdělili po bodu za výsledek 2:2. Norsko remizovalo i ve svém druhém utkání, když neudrželo vedení nad Skotskem. Brazílie naopak s přehledem zdolala Maroko 3:0 – už v deváté minutě otevřel skóre 21letý útočník Ronaldo. K němu se do střelecké listiny později připojili ještě Rivaldo a Bebeto.
V souběžně hraných závěrečných utkáních skupiny A už to vypadalo, že Brazílii do osmifinále doprovodí Maroko. Maročané v St. Etienne vedli nad Skotskem 2:0 (nakonec přidali ještě jeden zásah), zatímco v Marseille šli Norové do kolen poté, co Bebeto v 78. minutě vsítil první gól utkání.
Jenže Norsko předvedlo skvělý comeback. V 83. minutě vyrovnal tehdejší útočník Chelsea Tore André Flo. O šest minut později byl Flo lehce zatažen za dres ve vápně a rozhodčí nařídil penaltu. Kjetil Rekdal ji proměnil a v 89. minutě vystřelil norskému týmu postup z druhého místa. Maročané se museli s šampionátem rozloučit.
Itálie vyhrála skupinu B, v dresu Chile zářil skvělý Salas
Ve skupině B skončila úvodní utkání remízou. Italové vedli zásluhou Vieriho nad Chile, ale Marcelo Salas dvěma góly otočil skóre. Šest minut před koncem však z pokutového kopu vyrovnal na konečných 2:2 Roberto Baggio. Rakušanům zase zachránil bod proti Kamerunu kapitán Polster, který v nastavení srovnal na 1:1.
Rakousku se podobný kousek podařil i ve druhém zápase, v němž prohrávalo 0:1 s Chile (opět se trefil Salas). Znovu ale v samotném závěru vybojovalo remízu, v 92. minutě o ní rozhodl střídající Vastić. Italové oproti tomu bez potíží třemi góly srazili Kamerun, dvakrát se prosadil Vieri.
Azzurri si posléze zajistili vítězství ve skupině, když po gólech Vieriho a Roberta Baggia vedli 2:0 nad Rakouskem. Rakušanům se znovu podařilo skórovat v závěru, jenže Herzogova proměněná penalta v 90. minutě už jen určila konečný výsledek 2:1 pro Itálii.
O druhém postupujícím tak rozhodl vzájemný zápas Chile s Kamerunem. Chilané do třetice uhráli remízu, a to jim stačilo, protože Kamerun stejně jako Rakousko zakončil turnaj s bilancí 0-2-1.
Francouzi prošli základní skupinou se třemi vítězstvími
Domácí reprezentace byla vylosována do skupiny C. Francouzi jí s přehledem dominovali. Nejprve vyhráli 3:0 nad JAR, a v druhém zápase rozstříleli Saúdskou Arábii dokonce 4:0. Na závěr Les Bleus potvrdili svou suverénní cestu základní skupinou a do třetice zvítězili, když v Lyonu porazili Dánsko 2:1.
Dánům poslední porážka neublížila, před tím totiž vyhráli 1:0 se Saúdy a s JAR remizovali 1:1. To stačilo ke druhému místu, Jihoafričané totiž se Saúdskou Arábií pouze remizovali.
Bulhaři nenavázali na úspěch z MS 1994, skončili i Španělé
Zato ve skupině D evropské celky nezazářily. Bulhaři nenavázali na skvělé vystoupení z předchozího šampionátu. Získali pouze jediný bod, a to hned v úvodním utkání, v němž sehráli bezgólovou remízu s Paraguayí.
Paraguay zopakovala stejný výsledek i proti Španělsku, ale na konci už jihoamerický tým vyzrál na Nigérii v poměru 3:1. Nigerijci ale přesto obsadili první příčku, protože v předchozím průběhu turnaje porazili Španělsko (3:2) i Bulharsko (1:0). Španělům čtyři body nestačily, osmifinále se jich netýkalo.
Mexičané mistry v dotahování, do osmifinále prošli spolu s Oranje
Skupina E přinesla souboj různých herních stylů. Mexičané v prvním utkání otáčeli nepříznivý průběh zápasu s Jižní Koreou. Dva góly Luise Hernándeze v závěrečné dvacetiminutovce nakonec rozhodly o výhře Mexika 3:1.
Zápas dvou sousedů Nizozemska a Belgie naopak žádnou branku nepřinesl. Oba týmy to ale divákům vynahradily v následujícím utkání. Mark Wilmots dvěma trefami zajistil Belgii vedení nad Mexikem, jenže El Tri přeci jen dotáhli na 2:2. Nabitý nizozemský výběr zase uštědřil pořádný políček Jižní Koreji. Na výsledku 5:0 se střelecky podílelo pět různých střelců.
Mexičané předvedli úchvatný návrat do zápasu i ve třetím zápase skupiny. Nizozemci sice stejně jako Belgičané vsítili dva góly, ale Mexiko opět dokázalo dvoubrankové manko stáhnout. Belgie neudržela těsné vedení nad Jihokorejci, a tak se o první místo ve skupině podělili pětibodoví Oranje s Mexikem. Nizozemci měli díky kanonádě proti Jižní Koreji lepší skóre, a proto obsadili první pozici.
Německo, Jugoslávie i Rumunsko s přehledem, Anglie se zapotila
Na francouzský šampionát nemají dobré vzpomínky hráči USA, ti na něm totiž neuhráli jediný bod. Postupně ve skupině F podlehli 0:2 Německu, 1:2 Íránu a 0:1 Jugoslávii. Němci i Jugoslávci dokázali porazit Írán a po vzájemné remíze získaly oba evropské týmy jasný postup se sedmi body.
Evropský fotbal hrál prim i ve skupině G, ale zejména Anglie se musela na postup pořádně nadřít. Angličané sice vyhráli 2:0 nad Tuniskem, vzápětí ale podlehli Rumunům, o čemž v 90. minutě rozhodl Petrescu gólem na 2:1.
Rumunsko už mělo v kapse vítězství nad Kolumbií a závěrečná remíza s Tuniskem pouze potvrdila jeho postup z prvního místa. Zato Anglie se s Kolumbií střetla v přímé bitvě o druhou postupovou příčku.
Angličani ale těžkou situaci přeci jen zvládli, ve 20. minutě skóroval Darren Anderson a v 29. minutě se k němu přidal David Beckham, který zvýšil na 2:0. Další gól už nepadl a Anglie tak doprovodila Rumunsko do osmifinále.
Batistuta střeleckým lídrem Argentiny, Chorvaty táhl Šuker
Argentina chtěla dát zapomenout na fiasko z USA, a to se jí v úvodu šampionátu dařilo. Argentinci ve skupině H ani jednou neinkasovali a všechny tři zápasy vyhráli s působivým skóre 7:0.
O výhře nad Japonskem rozhodl jediným gólem Gabriel Batistuta, který posléze přispěl hat-trickem k demolici Jamajky. Tou dobou už ale Argentina vedla 2:0 díky dvěma brankám Ariela Ortegy. Batistuta stihl své tři trefy vměstnat do intervalu mezi 73. a 83. minutou.
Útočník s devítkou na zádech sice neudeřil v posledním klání proti Chorvatsku, v něm se ale o vítězný zásah postaral Pineda. Chorvati ale svou premiérovou účast přesto dotáhli do vyřazovacích bojů, vyhráli totiž oba předchozí zápasy. Jamajku zdolali 3:1 a výhru nad Japonskem zařídil jediným gólem kapitán Davor Šuker, útočník Realu Madrid.
Itálie i Brazílie své osmifinálové duely zvládly
Norové sice díky skvělému obratu proti Brazílii proklouzli do osmifinále, tam ale narazili na druhého finalistu z posledního šampionátu. A Italové už Nory dál nepustili. Italské vítězství 1:0 zajistil v 18. minutě Christian Vieri, který dostal krásnou kolmou přihrávku do úniku, natlačil se před obránce a střelou na zadní tyč překonal gólmana.
Ve druhé půli měl Flo velkou šanci, ale jeho hlavičku skvělým zákrokem chytil brankář Toldo. Norové se pak ještě dožadovali penalty po sporném zákroku Dina Baggia na střídajícího Solbakkena, ale rozhodčí to jako faul neposoudil. Itálie tak utkání dohrála bez obržené branky.
Nezaváhala ani Brazílie. Kanárci se v prvním kole play-off střetli s jihoamerickým protivníkem, ale Chile nedostalo šanci. Už v 11. minutě se hlavou trefil César Sampaio a stejný hráč o čtvrt hodiny později zvýšil na 2:0. V nastavení první půle udělal Ronaldo ve vápně kličku gólmanovi Tapiovi a pak sám proměnil pokutový kop. Bylo rozhodnuto.
Chile nemohlo vynikajícímu brazilskému týmu konkurovat. Přesto byl i nadále zápas velmi atraktivní. Chilani se za svou aktivitu dočkali alespoň čestného úspěchu díky trefě Salase. Zápis ale uzavřel nejmladší držitel Zlatého míče. Ronaldo v 72. minutě vstřelil svůj druhý gól v zápase a dodal výsledku konečnou podobu – 4:1.
Laurent Blanc střelcem prvního zlatého gólu v dějinách MS
Velká očekávání ležela na bedrech domácích Les Bleus, zejména po jejich bezchybném tažení základní skupinou. Francouzi v osmifinále čelili Paraguayi s brankářem Chilavertem, který byl známý zahráváním přímých kopů a penalt.
Proti Francii se sice Chilavert gólově neprosadil, ale splnil to hlavní, co trenéři od brankářů obvykle vyžadují – za 90 minut nepustil míč za svá záda. Jednou mu tedy pomohla i tyč, ale to nic neměnilo na tom, že v Lens se zápas musel protáhnout.
Už od druhé půle měla Francie obrovský tlak, ale Paraguayci hráli nesmírně zarputile. Často padali do střel a se stejnou obětavostí pokračovali i v prodloužení. Až ve 114. minutě konečně Francouzi rozvlnili síť. Poprvé v historii mistrovství světa rozhodl zlatý gól. Po přiklepnutí Trezegueta jej vstřelil stoper Laurent Blanc, který z blízkosti prostřelil Chilaverta a posunul Francii do čtvrtfinále.
Dánsko sestřelilo Nigérii, Němci otočili zápas s Mexikem
Spolu s Francií se ze základní skupiny C rekrutovali do osmifinále i Dánové a jejich cesta rovněž pokračovala mezi nejlepších osm týmů turnaje. Dánsko ale nepotřebovalo 114 minut, proti Nigérii totiž vedlo o dva góly už ve 12. minutě.
Další dvě branky Dánové přidali ve druhém poločase a Tijani Babangida v 78. minutě už jen korigoval na konečných 1:4 z pohledu Nigérie.
Mnohem napínavější souboj nabídlo osmifinálové utkání v Montpellieru. Souboj Mexika s Německem zůstal o poločase na skóre 0:0, jenže brzy po přestávce se prosadil Luis Hernández. Pro Mexičany šlo o netradiční stav – poprvé na šampionátu nemuseli jako první dotahovat. Mexiko navíc mělo i řadu dalších šancí, druhý gól však nepřidalo. A to byl obrovský problém.
Německo totiž mělo v týmu Olivera Bierhoffa. Zejména čeští fanoušci už v té době dobře věděli o Bierhoffově schopnosti otáčet důležité zápasy. Přesvědčil je o tom o dva roky dříve ve finále Eura. Podobně Bierhoff pomohl německé reprezentaci i proti Mexiku. Vyrovnání ještě zajistil Jürgen Klinsmann, ale v 86. minutě už byl hlavním hrdinou zlatý střelec z ME. Bierhoff parádní hlavičkou překonal gólmana Campose a zajistil Německu postup do čtvrtfinále.
Davids střelou v nastavení rozhodl o výhře Nizozemska nad Jugoslávií
Do čtvrtfinále se protlačili i Nizozemci, přestože jim Jugoslávci byli důstojnými soupeři. Oranje vedli 1:0 díky brance Dennise Bergkampa ze 38. minuty, když jeho střelu gólman Kralj svým zákrokem pouze přibrzdil, ale nezastavil.
Krátce po přestávce ovšem Slobodan Komljenović vyrovnal na 1:1, když si ve výskoku našel centr z přímého kopu. Jugoslávie byla dokonce centimetry od vedení. Obránce Stam stáhl ve vápně Jugoviće a rozhodčí nařídil penaltu. Mijatović ale prudkou střelou napálil jen břevno.
Už to vypadalo, že zápas dospěje do prodloužení. Jenže v 92. minutě vypálil Edgar Davids tvrdou střelu z dálky a holeň jednoho z jugoslávských hráčů ji usměrnila přesně k levé tyči Kraljovy brány. Davids si přitom už dříve řekl o střídání kvůli křečím, trenér Hiddink jej ale nechal na hřišti. Nizozemsku se to nakonec vyplatilo.
Šuker přesnou penaltou poslal Chorvatsko do čtvrtfinále
Senzační debut Chorvatska pokračoval i přes osmifinálovou překážku v podobě Rumunska. Zápas sice nenabídl mnoho velkých šancí, ale v nastaveném čase prvního poločasu byl Davor Šuker ve vápně stažen za dres a rozhodčí Castrilli nařídil pokutový kop.
Na rozdíl od klubového spoluhráče Mijatoviće se Šuker z penalty nemýlil. Tvrdou střelou k tyči nedal šanci Steleovi, přestože rumunský brankář správně vystihl stranu, kam poletí míč. Chorvatsko díky Šukerově penaltě vyhrálo 1:0 a mířilo do další fáze turnaje.
Památné střetnutí Argentiny s Anglií
Pokutové kopy byly k vidění i v památném osmifinálovém utkání Argentiny proti Anglii, a to hned v úvodu zápasu. Už v šesté minutě podrazil brankář Seaman ve vápně Diega Simeoneho a Gabriel Batistuta z penalty se štěstím otevřel skóre. Seaman sice jeho střelu vyrazil, ale kvůli velké razanci ji nedokázal plně ztlumit a míč se od tyče přeci jen odrazil do brány.
Z jedenácti metrů se brzy kopalo i na druhé straně. Skvělým průnikem se do vápna dostal mladý útočník Michael Owen, kterého nedovoleným zákrokem zastavil Roberto Ayala. Kapitán Alan Shearer poslal penaltu bezpečně do horního rohu argentinské brány a bylo to 1:1.
Na Owenovo skvělé sólo odpověděli Argentinci povedeným signálem
V 16. minutě byla Anglie dokonce ve vedení. Famózní akci začal Owen skvělým prvním dotykem, jímž si do běhu zpracoval přihrávku Beckhama. Poté předběhl obránce ve 40metrovém sprintu, ve vápně udělal kličku dalšímu bránicímu hráči a střelou do šibenice otočil skóre zápasu.
Do šaten šla ale obě mužstva za vyrovnaného stavu. V nastaveném čase prvního poločasu měla Argentina výhodu přímého kopu těsně za vápnem. Všichni očekávali střelu přes zeď, jenže Argentinci místo toho sehráli skvělý signál. Rozehráli volný kop přihrávkou podél zdi, kde míč převzal Javier Zanetti a poslal jej do sítě – 2:2.
Červená karta pro Beckhama, Argentina vítězí na penalty
Brzy po přestávce postihla Anglii další rána. Beckhama fauloval Simeone a záložník Manchesteru United neuhlídal své emoce. V záplavě frustrace Beckham nakopl Simeoneho, a zatímco argentinský kapitán uviděl žlutou kartu, anglická sedmička byla vyloučena. Hektický zápas už ale žádný gól nepřinesl, tedy alespoň ne regulérní. Campbellova hlavička sice skončila v síti, rozhodčí ale odpískal Shearerovi útočný faul.
Rozhodl až penaltový rozstřel. Ve druhé sérii Seaman vychytal pokus Hernána Crespa, ale Carlos Roa vzápetí vyrazil střelu Paula Ince, a tak byl stav stále vyrovnaný. Dalších pět střelců rozvlnilo síť, včetně Argentince Ayaly v páté sérii. Tíha okamžiku ležela na Davidu Battym, který musel proměnit, aby prodloužil rozstřel. Jenže jeho penaltu Roa vyrazil a Anglie musela uvolnit postupové místo Argentině.
Po zápase se valila lavina kritiky na Beckhama. Z anglického neúspěchu jej vinili jak fanoušci, tak řada novinářů. Během celé další sezony, v níž Manchester United získal treble, byl Beckham na většině stadionů terčem urážek. Dostával i výhrůžky smrti. Po konci kariéry Beckham přiznal, že pro něj bylo období po MS 1998 psychicky nesmírně náročné a ulevil si, že tehdy ještě neexistovala sociální média.
Beckham ale doma nezůstal veřejným nepřítelem příliš dlouho. Jedním ze svých skvělých přímých kopů totiž zachránil Anglii postup na další mistrovství světa. To bychom ale předbíhali, tak se raději přesuňme do čtvrtfinále francouzského šampionátu.
Itálie znovu nezvládla penaltový rozstřel, Francouzi jdou do semifinále
Čtvrtfinále mezi Francií a Itálií bylo náročné pro tepovou frekvenci hráčů i diváků na pařížském Stade de France. Francouzi měli stejně jako v osmifinále proti Paraguayi více šancí než soupeř, ale ani tentokrát neskórovali. V prodloužení měl navíc na noze vítězný gól střídající Roberto Baggio, který z voleje těsně minul Barthezovu pravou tyč. Zlatý gól nepadl, došlo na desítky.
Souboj nervů zahájil úspěšnou trefou Zidane, na italské straně si jako první postavil míč smolný hrdina z finále předchozího šampionátu Baggio. Také on uspěl. Ve druhé sérii neproměnil ani Lizarazu, ani Albertini. Pak už střelci dokázali na Pagliucu s Barthezem vyzrát, a to až do posledního pokusu v páté sérii. Luigi Di Biagio napálil míč jen do břevna a Itálie stejně jako ve finále MS 1994 ztroskotala v penaltovém rozstřelu.
Brazilci v útočném souboji přetlačili Dánsko
Zatímco na pařížském předměstí se na góly čekalo až do penalt, diváci v Nantes byli svědky skvělého představení. Týmy Brazílie a Dánska se vyhecovaly k pěknému útočnému duelu; k vidění bylo pět gólů.
Už ve druhé minutě změnil stav Martin Jørgensen, Dánům ale překvapivé vedení nevydrželo moc dlouho. Přesněji jen do začátku 11. minuty, v níž Roberto Carlos poslal průnikovou přihrávkou do šance Bebeta. Jeho střela zpoza vápna sice nebyla příliš prudká, ale zato maximálně přesná. Gólman Schmeichel se po ní natahoval jen marně, míč o tyč zapadl do sítě.
Brazílie poté otočila výsledek. Ve 26. minutě Ronaldo našel ve vápně Rivalda a ten chytře dloubl míč přes padajícího Schmeichela. Dánský celek ale obhájcům titulu vzdoroval velmi srdnatě a v 50. minutě dokázal Brian Laudrup vyrovnat na 2:2 poté, co Carlos při pokusu o akrobatický odkop minul míč.
Rozhodující gól ale patřil znovu Rivaldovi, který v 60. minutě podruhé překonal Schmeichela přízemní střelou z pětadvaceti metrů. Brazílie po vítězství 3:2 postoupila do semifinále a její obhajoba titulu pokračovala.
Nizozemci s Argentinou svedli zápas plný šancí i ostrých střetů
Argentina na MS 1998 sehrála v play-off zápasy, které bezpochyby patří mezi nezapomenutelná střetnutí v bohaté historii mistrovství světa. Platí to jak pro osmifinále s Anglií, tak pro čtvrtfinále proti Nizozemsku.
Už po pár minutách napálil Cocu tyč, o chvíli později se Oranje dočkali první branky. Ronald de Boer krásně prošel středem, poslal vzduchem míč na Bergkampa a ten skvěle přiklepl míč rozběhlému Patrickovi Kluivertovi do druhé vlny. Kluiverta už nerozhodil ani vyběhnuvší gólman Roa.
Vedení ale Nizozemcům nevydrželo dlouho. V 17. minutě jim totiž nevyšla ofsajdová past a Claudio López šel úplně sám na van der Sara. López nezaváhal, naznačil střelu a potom poslal míč mezi nohy nizozemského brankáře – 1:1. Skvělý zápas pokračoval s šancemi na obou stranách. Za zmínku stojí třeba tyče, které napálili Ortega a Batistuta.
Toto čtvrtfinále ale provázely jak výborné fotbalové momenty, tak nevraživost mezi oběma tábory. Arthur Numan v 76. minutě sestřelili Simeoneho a dostal druhou žlutou kartu. O deset minut později zkoušel Ortega nafilmovat penaltu a rozhodčí mu dal kartu. Ortegovi přiběhli spílat protihráči a argentinský fotbalista neudržel nervy – hlavou udeřil gólmana van der Sara a sudí rychle vytáhl červenou kartu.
Nádherný gól Dennise Bergkampa zajistil Nizozemsku semifinále
Vypadalo to, že vyhrocené utkání bude pokračovat do prodloužení za férového stavu deset proti deseti. Jenže ještě před koncem se v hlavního hrdinu proměnil Dennis Bergkamp. Nizozemský útočník si ve vápně nejprve stáhl dlouhý nákop Franka de Boera, druhým dotekem elegantně vyřadil ze hry obránce Ayalu a třetím umístil míč do horního rohu argentinské brány.
Po jednom z nejhezčích gólů v historii mistrovství světa tak Nizozemci porazili Argentinu 2:1 a prošli do semifinále. Skvostnou Bergkampovu trefu vám doporučujeme zhlédnout i za doprovodu legendárního komentáře Jacka van Geldera.
Chorvati ve čtvrtfinále zaskočili evropské šampiony
Očekávalo se, že Brazílii, Francii a Nizozemsko doplní mezi nejlepšími čtyřmi týmy úřadující mistři Evropy – Němci. Ti se střetli s nováčkem turnaje Chorvatskem na stadionu Gerland v Lyonu.
Německo mělo několik šancí, ale ve 40. minutě sestřelil Christian Wörns Šukera a uviděl rovnou červenou kartu. Chorvati svou početní převahu využili ještě v nastavení první půle, když Robert Jarni přesnou střelou k tyči překonal brankáře Köpkeho.
Němci mohli po přestávce vyrovnat, ale Bierhoffovu střelu vyrazil reflexivním zákrokem na brankové čáře chorvatský gólman Ladić. Hamannovu přízemní střelu z přímého kopu zase tečovala zeď, ale míč se jen otřel o tyč. Tu pak otřela i hlavička Bierhoffa.
Chorvati svůj postup pojistili v 80. minutě, kdy svou střelu šajtlí uklidil za zadní tyč Goran Vlaović. Oslabení Němci věděli, že podruhé za sebou skončí na MS ve čtvrtfinále. Chorvatský úspěch ještě stvrdil po skvělé akci ve vápně Šuker, který zvýšil na 3:0 a Chorvati se mohli těšit na semifinále.
Kluivert vynutil Nizozemsku prodloužení
Stade Vélodrome v Marseille hostil první semifinálový zápas mezi Brazílií a Nizozemskem. V dresech obou týmů nastoupily skvělé ofenzivní hvězdy a zápas sliboval parádní souboj o vstupenku do finále.
První poločas sice skončil bez branek, ale ihned po výměně stran se prosadil Ronaldo, který dostal ideální přihrávku z levé strany a překonal van der Sara střelou mezi nohy.
Nizozemci mohli vyrovnat po rohovém kopu, ale Taffarel z blízkosti vychytal Franka De Boera. Vedení Brazílie mohl pojistit Ronaldo, ale jeho samostatný únik dokázal skluzem zachránit vracející se Davids. Brazilci měli ještě další velkou šanci. Rivaldo byl v malém vápně na zemi, přesto se k němu odrazil míč. Z bezprostřední blízkosti však trefil jen brankáře.
Na druhé straně v solidní šanci vysoko překopl Kluivert, ale v 87. minutě už neminul. Naskočil si na centr Ronalda de Boera a prudkou hlavičkou překonal Taffarela. Nizozemci opět vstřelili gól v závěru a jejich sen o třetí finálové účasti stále žil.
Brazilští střelci byli v penaltovém rozstřelu bezchybní
Konec ještě poznamenal velmi kontroverzní moment, když byl Pierre van Hooijdonk sražen ve vápně. Rozhodčí místo odpískání penalty ukázal Hooijdonkovi žlutou kartu za simulaci.
V prodloužení Ronaldo nůžkami přehodil van der Sara, ale na brankové čáře odhlavičkoval jeho pokus jeden z obránců Oranje. Zlatý gól ani jeden tým nevstřelil, prvního finalistu MS 1998 určily až penalty.
Brazilci v nich byli stoprocentní, proměnili Ronaldo, Rivaldo, Emerson i Dunga. Za Nizozemce sice v prvních dvou sériích skórovali Frank de Boer a Bergkamp, jenže Cocuho i Kluiverta vychytal Taffarel a Brazílie se po čtyřech letech znovu probojovala do finále.
Lilian Thuram nečekaným střeleckým hrdinou
Francie nedala v 90 minutách gól ani v osmifinále, ani ve čtvrtfinále. A když v semifinále na Stade de France opařil diváky Šuker, vypadalo to, že chorvatská pohádka bude pokračovat až do finále.
Chorvatský střelec otvíral skóre krátce po změně stran, Francie tak měla prakticky celý poločas na to vyrovnat či otočit zápas. Francouzi měli ve svém středu několik ofenzivních hvězd, ale v semifinále MS se stal hrdinou velmi netradiční střelec – obránce Liliam Thuram.
Thuram uklidnil Francii prakticky ihned po Šukerově zásahu. Možná až dodnes je pro Chorvaty – a asi i Francouze – záhadou, jak se zrovna Thuram zjevil ve vápně tváří v tvář Ladićovi. Thuram vybojoval míč před vápnem, narazil si jej s Djorkaeffem a vyrovnal na 1:1.
Byl to Thuramův první reprezentační gól v kariéře. Na další čekal jen něco málo přes dvacet minut. Thuram odehrál v dresu Les Bleus celkem 142 zápasů. Prosadil se pouze dvakrát, ale právě jeho dvě trefy ze středy 8. července 1998 si budou francouzští fanoušci pamatovat navždy.
Semifinále bylo jeho zápasem. V 70. minutě Zidane přenesl míč na pravou stranu, kde jej kousek za půlkou převzal Thuram. Sice mu úplně nevyšla narážečka s Henrym, jenže Thuram okamžitě obral o míč chorvatského obránce. Nezdráhal se, a z rohu vápna levačkou obstřelil gólmana. Francie vyhrála 2:1 a Thuram vstoupil do historie MS.
Jedinou kaňkou na postupu domácího týmu působilo vyloučení stopera Laurenta Blanca v 74. minutě. Blanc se při útočné standardce postrkoval ve vápně se Slavenem Bilićem, kterého udeřil do hrudi. Chorvatský hráč se chytil za obličej a rozhodčí Blancovi ukázal červenou kartu. Bylo tedy jasné, že zkušený obránce do finále nenastoupí.
Nejlepší kanonýr turnaje Šuker vystřelil Chorvatům bronz
Prohrát v semifinále mistrovství světa je pro každý tým devastující. I v jiných sportech bývá obvyklé, že řada výběrů považuje následný zápas o bronz jen za slabou cenu útěchy. Jenže Chorvatsko hrálo na MS 1998 historický turnaj. Bronz se sice zlatu nevyrovná, nikdo ze zbylých semifinalistů by si ale třetí příčku nepovažoval tolik jako Chorvati.
A ti skutečně odjížděli z Francie s medailemi. V souboji o třetí místo totiž vyhráli 2:1 nad Nizozemci. Na trefu Roberta Prosinećkiho ještě odpověděl Boudewijn Zenden, ale ve 36. minutě vstřelil poslední gól zápasu Davor Šuker. Šestou brankou Šuker odskočil konkurentům v tabulce střelců a získal Zlatou kopačku.
Ronalda před finále trápily zdravotní potíže
Vyprodaný stadion na pařížském předměstí v Saint-Denis přivítal vytoužené finále s domácími Les Bleus. Francouzští reprezentanti mohli jen těžko čelit těžšímu soupeři, proti stáli obhájci titulu z Brazílie, kteří bylo oproti předchozímu MS ještě posíleni – měli v kádru Ronalda, nejlepšího hráče světa.
Jenže brazilská devítka málem do finále nemohla nastoupit. Ronaldo před zápasem prodělal epileptický záchvat a vypadalo to, že se na hřiště nedostane. Klíčový střelec původně dokonce nefiguroval v zápisu o základních sestavách, ale 72 minut před výkopem brazilský tým oznámil, že Ronaldo přeci jen bude hrát.
- Brazílie: Taffarel – Cafu, Júnior Baiano, Aldair, Roberto Carlos – Leonardo, Dunga, César Sampaio, Rivaldo – Bebeto, Ronaldo
- Francie: Barthez – Thuram, Leboeuf, Desailly, Lizarazu – Karembeu, Deschamps, Petit – Zidane – Djorkaeff, Guivarc'h
Zidane dvěma hlavičkami rozjásal domácí příznivce
Hvězdou finálového zápasu se ale Ronaldo nestal. Veškerou pozornost na sebe strhl záložník Juventusu Zinedine Zidane. Ten do té doby na turnaji neskóroval, své gólové příspěvky si ale schoval až pro ty nejdůležitější chvíle. Zidane si v 27. minutě naskočil na roh Emmanuela Petita a hlavou otevřel skóre finálového klání.
Brazílie mohla odpovědět o pár minut později, když za obranu zabíhal Ronaldo. Barthez ale vyběhl, ještě před Ronaldem míč vyrazil a pak už nikdo nemohl zabránit tvrdému střetu obou hráčů. Penalta se nepískala, Barthez byl u míče dřív. Ronaldo zůstal ležet na trávníku, ale po ošetření zvládl dohrát celý zápas.
Skóre se ale do konce poločasu přeci jen změnilo. Jen ne tím směrem, který by si Brazilci představovali. Francie byla blízko zvýšení vedení už při šancích Petita a Guivarc'ha, ale druhé branky se dočkala až po zopakování úvodního gólového vzorce.
V nastavení zahrávali Francouzi roh z opačné strany. Djorkaeff nacentroval míč do vápna a opět si jej našel Zidane. Jeho druhá přesná hlavička proletěla mezi nohama Carlose a zastavila se až o síť. Francie získala před změnou stran náskok 2:0.
Petit zpečetil první triumf Francie v historii FIFA World Cup
Ve druhém poločase mohl snížit Ronaldo, který ale z blízkosti z úhlu trefil jen náruč brankáře Bartheze. Francii pak ještě zkomplikoval cestu za titulem Marcel Desailly, který po svém zbytečném faulu na útočné polovině uviděl v 68. minutě druhou žlutou kartu.
Brazílie ale dlouho ničím výrazným nezahrozila, až na začátku nastavení otřel Denílson svou střelu o břevno. Francie naopak po brejku udeřila ještě jednou, poslední gól na Mistrovství světa ve fotbale 1998 vsítil Emmanuel Petit, který potvrdil francouzský triumf. Francouzi se po vítězství 3:0 poprvé v dějinách stali světovými šampiony.
Francie i Brazílie nejlepší na kontinentu
O ikonickou oslavu titulu se postaral vykartovaný Laurent Blanc, který políbil pleš gólmana Bartheze. Blanc byl ve 32 letech nejstarším hráčem na francouzské soupisce, s výjimkou náhradního brankáře Lamy. Bylo tedy jisté, že Francie bude mít i na dalších velkých turnajích velmi silný výběr. Francouzi to potvrdili hned na Euru 2000, kde rovněž triumfovali.
Na evropském šampionátu měli pochopitelně minimálně o jednoho konkurenta méně – hvězdnou Brazílii. Ta pro změnu získala v roce 1999 titul na Copa América. Stejně jako po většině šampionátů platilo, že i na ten další pojedou Brazilci jako jedni z top favoritů.
Tím spíš, když Ronaldovi bylo ve Francii teprve 21 let a už měl doma Zlatý míč. O pozici nejlepší devítky na světě jej mohly připravit snad jen zdravotní potíže. Jestli se s nimi dokázal vypořádat, to se dozvíte v příštím díle našeho seriálu...
Využij skvělý bonus pro nové sázkaře |
||||
---|---|---|---|---|
BETANO – získej zdarma 350 Kč za registraci Dokonči snadnou a rychlou online registraci. Získej 350 Kč zdarma za ověření účtu a sleduj livestreamy 1. fotbalové ligy zdarma. |
MS 1998 ve fotbale – souhrn tabulek, výsledky zápasů
MS ve fotbale 1998 – zápasy v základních skupinách | |||
Skupina A | |||
10.6.1998 | Brazílie | Skotsko | 2:1 |
10.6.1998 | Maroko | Norsko | 2:2 |
16.6.1998 | Skotsko | Norsko | 1:1 |
16.6.1998 | Brazílie | Maroko | 3:0 |
23.6.1998 | Maroko | Skotsko | 3:0 |
23.6.1998 | Norsko | Brazílie | 2:1 |
Skupina B | |||
11.6.1998 | Itálie | Chile | 2:2 |
11.6.1998 | Kamerun | Rakousko | 1:1 |
17.6.1998 | Chile | Rakousko | 1:1 |
17.6.1998 | Itálie | Kamerun | 3:0 |
23.6.1998 | Itálie | Rakousko | 2:1 |
23.6.1998 | Chile | Kamerun | 1:1 |
Skupina C | |||
12.6.1998 | Dánsko | Saúdská Arábie | 1:0 |
12.6.1998 | Francie | Jihoafrická republika | 3:0 |
18.6.1998 | Jihoafrická republika | Dánsko | 1:1 |
18.6.1998 | Francie | Saúdská Arábie | 4:0 |
24.6.1998 | Francie | Dánsko | 2:1 |
24.6.1998 | Jihoafrická republika | Saúdská Arábie | 2:2 |
Skupina D | |||
12.6.1998 | Paraguay | Bulharsko | 0:0 |
12.6.1998 | Nigérie | Španělsko | 3:2 |
19.6.1998 | Nigérie | Bulharsko | 1:0 |
19.6.1998 | Španělsko | Paraguay | 0:0 |
24.6.1998 | Paraguay | Nigérie | 3:1 |
24.6.1998 | Španělsko | Bulharsko | 6:1 |
Skupina E | |||
13.6.1998 | Mexiko | Jižní Korea | 3:1 |
13.6.1998 | Nizozemsko | Belgie | 0:0 |
20.6.1998 | Belgie | Mexiko | 2:2 |
20.6.1998 | Nizozemsko | Jižní Korea | 5:0 |
25.6.1998 | Nizozemsko | Mexiko | 2:2 |
25.6.1998 | Belgie | Jižní Korea | 1:1 |
Skupina F | |||
14.6.1998 | Jugoslávie | Írán | 1:0 |
14.6.1998 | Německo | USA | 2:0 |
21.6.1998 | Německo | Jugoslávie | 2:2 |
21.6.1998 | Írán | USA | 2:1 |
25.6.1998 | Německo | Írán | 2:0 |
25.6.1998 | Jugoslávie | USA | 1:0 |
Skupina G | |||
15.6.1998 | Anglie | Tunisko | 2:0 |
15.6.1998 | Rumunsko | Kolumbie | 1:0 |
22.6.1998 | Kolumbie | Tunisko | 1:0 |
22.6.1998 | Rumunsko | Anglie | 2:1 |
26.6.1998 | Anglie | Kolumbie | 2:0 |
26.6.1998 | Rumunsko | Tunisko | 1:1 |
Skupina H | |||
14.6.1998 | Argentina | Japonsko | 1:0 |
14.6.1998 | Chorvatsko | Jamajka | 3:1 |
20.6.1998 | Chorvatsko | Japonsko | 1:0 |
20.6.1998 | Argentina | Jamajka | 5:0 |
26.6.1998 | Argentina | Chorvatsko | 1:0 |
26.6.1998 | Jamajka | Japonsko | 2:1 |
MS ve fotbale 1998 - tabulky základních skupin | |||||||
Skupina A | |||||||
1. | Brazílie | 3 | 2 | 0 | 1 | 6:3 | 6 |
2. | Norsko | 3 | 1 | 2 | 0 | 5:4 | 5 |
3. | Maroko | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:5 | 4 |
4. | Skotsko | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:6 | 1 |
Skupina B | |||||||
1. | Itálie | 3 | 2 | 1 | 0 | 7:3 | 7 |
2. | Chile | 3 | 0 | 3 | 0 | 4:4 | 3 |
3. | Rakousko | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:4 | 2 |
4. | Kamerun | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:5 | 2 |
Skupina C | |||||||
1. | Francie | 3 | 3 | 0 | 0 | 9:1 | 9 |
2. | Dánsko | 3 | 1 | 1 | 1 | 3:3 | 4 |
3. | Jihoafrická rep. | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:6 | 2 |
4. | Saúdská Arábie | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:7 | 1 |
Skupina D | |||||||
1. | Nigérie | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:5 | 6 |
2. | Paraguay | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:1 | 5 |
3. | Španělsko | 3 | 1 | 1 | 1 | 8:4 | 4 |
4. | Bulharsko | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:7 | 1 |
Skupina E | |||||||
1. | Nizozemsko | 3 | 1 | 2 | 0 | 7:2 | 5 |
2. | Mexiko | 3 | 1 | 2 | 0 | 7:5 | 5 |
3. | Belgie | 3 | 0 | 3 | 0 | 3:3 | 3 |
4. | Jižní Korea | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:9 | 1 |
Skupina F | |||||||
1. | Německo | 3 | 2 | 1 | 0 | 6:2 | 7 |
2. | Jugoslávie | 3 | 2 | 1 | 0 | 4:2 | 7 |
3. | Írán | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:4 | 3 |
4. | USA | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:5 | 0 |
Skupina G | |||||||
1. | Rumunsko | 3 | 2 | 1 | 0 | 4:2 | 7 |
2. | Anglie | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:2 | 6 |
3. | Kolumbie | 3 | 1 | 0 | 2 | 1:3 | 3 |
4. | Tunisko | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:4 | 1 |
Skupina H | |||||||
1. | Argentina | 3 | 3 | 0 | 0 | 7:0 | 9 |
2. | Chorvatsko | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:2 | 6 |
3. | Jamajka | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:9 | 3 |
4. | Japonsko | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:4 | 0 |
MS ve fotbale 1998 – osmifinále | |||
27.6.1998 | Itálie | Norsko | 1:0 |
27.6.1998 | Brazílie | Chile | 4:1 |
28.6.1998 | Francie | Paraguay | 1:0 pp. |
28.6.1998 | Dánsko | Nigérie | 4:1 |
29.6.1998 | Německo | Mexiko | 2:1 |
29.6.1998 | Nizozemsko | Jugoslávie | 2:1 |
30.6.1998 | Chorvatsko | Rumunsko | 1:0 |
30.6.1998 | Argentina | Anglie | 3:2 pk. |
MS ve fotbale 1998 – čtvrtfinále | |||
3.7.1998 | Francie | Itálie | 1:0 pk. |
3.7.1998 | Brazílie | Dánsko | 3:2 |
4.7.1998 | Nizozemsko | Argentina | 2:1 |
4.7.1998 | Chorvatsko | Německo | 3:0 |
MS ve fotbale 1998 – semifinále | |||
7.7.1998 | Brazílie | Nizozemsko | 2:1 pk. |
8.7.1998 | Francie | Chorvatsko | 2:1 |
MS ve fotbale 1998 – o 3. místo | |||
11.7.1998 | Chorvatsko | Nizozemsko | 2:1 |
MS ve fotbale 1998 – finále | |||
12.7.1998 | Francie | Brazílie | 3:0 |
Nejlepší střelci MS ve fotbale 1998 | ||
Góly | Hráč | Země |
6 | Davor Šuker | Chorvatsko |
5 | Gabriel Batistuta Christian Vieri | Argentina Itálie |
4 | Ronaldo Marcelo Salas Luis Hernández | Brazílie Chile Mexiko |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mistrovství světa ve fotbale 2022: program a informace
Podívejte se na kompletní informace ✔️ o mistrovství světa ve fotbale 2022, ⚽️ které se koná v Kataru.
Historie Ligy mistrů ve fotbale (1.)
Nejprestižnější klubová fotbalová ⚽ soutěž s názvem Liga mistrů je tu už od roku 1992. Projděte si s námi první tři ročníky slavné ⭐ Champions...
Historie hokeje na zimních olympijských hrách (1.)
Náš seriál o historii ledního hokeje na olympijských hrách podrobně zmapuje všechny hokejové zastávky na ZOH. První díl popisuje počátky hokeje.